Jedynie prawda jest ciekawa


Kanadajczycy starzeją się i biednieją

06.04.2012

Starzenie się społeczeństwa Kanady ma wpływ na wzrost gospodarczy. Już w 2014 r. czynnik ten sprawi, że wzrost gospodarczy wyniesie nie 2,4 proc., a 2,2 proc. - prognozuje bank centralny. Konieczne są dłuższa praca i większe oszczędności.

O zależności między starzejącym się społeczeństwem a gospodarką i jakością życia mówił w tym tygodniu Jean Boivin, wiceprezes Bank of Canada, podczas spotkania w Economic Club of Canada w Toronto.

- Aby zapobiec drastycznemu spadkowi naszych standardów życia lub przerzucaniu zbyt dużego obciążenia na przyszłe pokolenia, są tylko trzy opcje: więcej pracy, większa produktywność i wyższe oszczędności - powiedział Boivin w wystąpieniu cytowanym na stronach internetowych Bank of Canada.

Plany przedłużenia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat przedstawił w minionym tygodniu rząd w budżecie na rok fiskalny 2012-2013. Części Kanadyjczyków będzie zresztą dość łatwo podjąć decyzję o odsunięciu emerytury w czasie, bo są zdrowsi niż poprzednie pokolenia. Same firmy z kolei mogą potrzebować nowych rozwiązań, takich jak powszechniejsza praca z domu czy na część etatu oraz inwestycji w nowe technologie, pozwalające na zatrudnianie mniejszej liczby pracowników.

Prognozy kanadyjskiego banku centralnego wskazują, że za niespełna 20 lat 25 proc. Kanadyjczyków będzie miało powyżej 65 lat. Starzenie się społeczeństwa sprawi, że średni dochód Kanadyjczyka będzie za 20 lat o 20 proc. mniejszy niż byłby przy młodszej strukturze wiekowej społeczeństwa.

Boivin podkreślił, że rozwój gospodarczy ma bezpośrednie przełożenie zarówno na mniejszą śmiertelność dzieci, jak i dłuższe życie. Pytanie brzmi - mówił Boivin, jak i w jakim stopniu społeczeństwo będzie się dostosowywać do zmiany struktury wiekowej.

Bank of Canada przewiduje, że odpływ starzejących się ludzi z rynku pracy i mniejszy napływ nowych pracowników spowoduje presję na wzrost płac. Firmom będzie trudniej pozyskiwać dobrych pracowników. Starzejące się społeczeństwo będzie miało wpływ na finanse publiczne; będzie wywierać presję na większe wydatki na opiekę zdrowotną. Boivin jednak ostrzegał, że podatki będzie płacić mniej osób.

Bank centralny wskazuje też na możliwy wpływ na oszczędności i inwestycje Kanadyjczyków. Dłuższe życie na emeryturze oznacza m.in. konieczność przemyślenia zmian w strukturze oszczędności. Jest to szczególnie istotne wobec wysokiego zadłużenia gospodarstw domowych. Dla przeciętnego Kanadyjczyka oznacza to m.in. konieczność zwiększenia własnej wiedzy o świecie finansów. O ile sam bank centralny nie ma wpływu na strukturę wiekową społeczeństwa, to będzie się dostosowywał do nowej sytuacji. Np. jednym z podstawowych działań będzie zapewnienie, iż inflacja pozostanie na stałym niskim i przewidywalnym poziomie. To niezbędne m.in. do zachowania siły nabywczej pieniądza. Inne działania będą dotyczyć polityki rządu i pomocy w utrzymaniu stabilności sektora finansowego.

Dalsze prognozy dotyczą poziomu stóp procentowych na świecie. - Skromne zasoby siły roboczej w odniesieniu do kapitału mogą doprowadzić do wyższych wynagrodzeń i mniejszych zwrotów na kapitale, co oczywiście przyczyni się do stale niskich stóp procentowych - podkreślił Boivin.

- Częścią starzenia się z wdziękiem jest akceptacja tego co nieuchronne i wyciąganie z tego jak największych korzyści - zakończył swoje wystąpienie Boivin.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 2. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 3. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 4. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 5. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 6. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 7. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 8. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook