Jedynie prawda jest ciekawa


Jutro w PE debata o imigracji

14.01.2014

W środę w PE odbędzie się debata ws. swobody przepływu osób w UE; w czwartek zaś ma być głosowana w tej sprawie rezolucja. Debata zapowiada się burzliwa.

Debata w PE to pokłosie dyskusji w niektórych krajach członkowskich wspólnoty na temat rzekomej turystyki zasiłkowej w UE, która rozgorzała w ub.r., przed pełnym otwarciem unijnego rynku pracy dla obywateli Rumunii i Bułgarii 1 stycznia 2014 r. Pod koniec ub.r. brytyjski premier ograniczył dostęp imigrantów do świadczeń socjalnych w oparciu o brytyjskie prawo i zażądał reformy zasad swobodnego przepływu osób w UE.

Przy okazji uznał otwarcie brytyjskiego rynku pracy w 2004 r. dla obywateli nowych krajów UE, w tym Polski za „wielki błąd”. Kiedy zażądał ograniczenia prawa imigrantów zarobkowych do pobierania zasiłków na dzieci, powołał się na przykład Polaków, pracujących na Wyspach. Do szkalujących naszych rodaków wypowiedzi Camerona podczas środowej debaty w Strasburgu mają zamiar odnieść się polscy europosłowie. Ich zdaniem debata może być gorąca, ze względu na zbliżające się majowe wybory do PE.

Głos zamierza m.in zabrać europoseł PiS Ryszard Czarnecki, członek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) w PE. Do tej samej frakcji należą torysi Camerona. Czarnecki zapowiedział, że podczas debaty będzie chciał wyrazić poparcie dla Komisji Europejskiej i stanowiska, jakie zajął w tej sprawie komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor. Komisarz mówił w poniedziałek, że KE nie zgodzi się na zmiany unijnych zasad wypłacania zasiłków rodzinnych imigrantom zarobkowym z innego kraju UE, sprzeczne z zasadą niedyskryminacji. Czarnecki zamierza też skrytykować Camerona za wskazanie na Polaków.

- Trzeba pokazać też drugą stronę medalu. Jeżeli premier Cameron kwestionuje wydatki na dzieci m.in. Polaków, które nie mieszkają z rodzicami w Wielkiej Brytanii to trzeba sobie powiedzieć, że gdyby one mieszkały wraz z rodzicami na Wyspach, to wówczas wydatki związane z przedszkolami, szpitalami etc. byłby znacznie wyższe. Byłoby to jeszcze większe obciążenie - uważa Czarnecki.

W jego ocenie, debata w PE „zostanie wykorzystana przez Brytyjczyków do prężenia muskułów przed wyborami do europarlamentu". W czwartek europosłowie mają głosować nad rezolucją w sprawie swobody przepływu osób. Projekt złożyła frakcja Europejskiej Partii Ludowej (EPL), nie wiadomo jednak, czy uda się jej przekonać do niego inne frakcje, a zwłaszcza EKR. Frakcja, do której należy PiS, zgodziła się na debatę, sprzeciwiając się jednocześnie głosowaniu rezolucji. W dokumencie znalazło się bowiem bezpośrednie nawiązanie do „populistycznych" i „podważających prawo do swobody przemieszczania się" wypowiedzi Camerona.

Brytyjski minister ds. pracy i emerytur Iain Duncan Smith przekonywał w niedzielę, że jego rząd we współpracy z rządami innych państw dąży do zmiany unijnego prawa, by nowo przybyłym imigrantom z UE udostępniać świadczenia socjalne dopiero po dwóch latach pobytu. Według niego, uściślenia reguł i ukrócenia tzw. zasiłkowej turystyki chcą Niemcy, Holandia, Włochy i Finlandia.Greg/PAP
[fot. wPolityce.pl]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 2. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 3. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 4. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 5. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 6. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 7. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 8. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook