Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker krytykuje państwa, które nie chcą uchodźców

09.12.2016

W wystąpieniu Juncker skrytykował kraje członkowskie UE, które odmówiły przyjęcia uzgodnionych w ub. roku kwot uchodźców.

25 lat po szczycie w Maastricht w Holandii, gdzie uzgodniono traktat powołujący do życia Unię Europejską, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przestrzegł przed dekonstrukcją UE i działaniem krajów w pojedynkę.

"Ci, którzy myślą, że nadszedł czas dekonstrukcji Unii Europejskiej, rozłożenia jej na części, podzielenia nas, nie mają w żadnym wypadku racji" - powiedział Juncker na konferencji z okazji 25-lecia szczytu w Maastricht.

Juncker jest ostatnim wciąż aktywnym politykiem, który - jako minister finansów swojego kraju - uczestniczył w szczycie, który odbył się 9 i 10 grudnia 1991 roku w Maastricht, zabytkowym mieście w Limburgii na południu Holandii.

Według szefa KE, bez UE żaden kraj członkowski nie byłby w stanie odgrywać roli w świecie. Wskazał przy tym na nieubłagane trendy gospodarczo-demograficzne. Jak powiedział, w tej chwili UE odpowiada za jedną czwartą światowego PKB. "Za 10 lat to będzie 15 proc. Za 20 lat żaden kraj członkowski UE nie będzie samodzielnie członkiem G7" - powiedział.

"Z demograficznego punktu widzenia, nie znikamy całkowicie, ale tracimy na znaczeniu" – dodał. Podał dane: na początku XX wieku Europejczycy stanowili 20 proc. ludności świata; teraz 5-7 proc., a pod koniec wieku XXI będzie to 4 proc. z 10 mld ludzi.

W wystąpieniu skrytykował kraje członkowskie UE, które odmówiły przyjęcia uzgodnionych w ub. roku kwot uchodźców. "To coś nowego. Po raz pierwszy w powojennej historii europejskiej niektóre kraje członkowskie nie wdrożyły przyjętych zasad" - powiedział. "To sprzeczne z podstawową regułą, że UE jest systemem opartym na zasadach. Tak już nie jest" - ubolewał.

Na szczycie w Maastricht spotkało się 12 przywódców ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Po upadku komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i w perspektywie zjednoczenia Niemiec uzgodnili oni traktat, podpisany dwa miesiące później, który wyznaczył nowy etap integracji europejskiej, wychodząc daleko poza jej pierwotny cel, jakim był jednolity rynek. Traktat umożliwił integrację polityczną i dał początek unii gospodarczej i walutowej, czyli wspólnej walucie nazwanej potem euro.

Jedną z ważniejszych nowości traktatu jest ustanowienie obywatelstwa europejskiego, które uzupełnia obywatelstwo krajowe. Każdy obywatel państwa członkowskiego jest jednocześnie obywatelem Unii. Obywatelstwo to oznacza dla Europejczyków nabycie nowych praw, takich jak swoboda przemieszczania się na terytorium wspólnoty, prawo do głosowania i kandydowania w wyborach europejskich i lokalnych w państwie, w którym mieszkają, prawo do ochrony dyplomatycznej i konsularnej innego państwa członkowskiego itd.

Traktat wszedł w życie 1 listopada 1993 r.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook