Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker: Karanie państw nic by nie dało

12.04.2017

Szef Komisji Europejskiej o problemie imigracji do Unii Europejskiej.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica", że podjęcie działań przeciwko krajom, które nie chcą przyjąć migrantów, "nie doprowadziłoby do niczego".

W opublikowanym w środę wywiadzie Juncker ostrzegł, że napływ migrantów może dotknąć w przyszłości inne państwa. Nie zgodził się z postawionym przez dziennikarzy zarzutem, że w obliczu kryzysu migracyjnego Komisja Europejska pozostawiła Włochy samym sobie.

"Od początku mówiłem, że tragedia imigracji nie może być problemem tylko Grecji czy Włoch, lecz musi być traktowana jako problem europejski" – oświadczył. "Dlatego, wspierając włoskie wysiłki, przedstawiliśmy propozycje relokacji ubiegających się o azyl i wzmocniliśmy system przyjmowania i rejestracji uchodźców" - dodał.

Juncker zaznaczył, że wysiłki Włoch są ogromne. "Włochy zasługują na pokojowego Nobla za działania dla ratowania życia ludzkiego na Morzu Śródziemnym" - powiedział przewodniczący KE.

Na pytanie, czy KE podejmie działania przeciwko tym krajom, które nie stosują się do jej wskazówek, Junker odparł: "Gdybym kierował się własnym instynktem, zrobiłbym to już dawno temu, ale to nie doprowadziłoby do niczego".

"Ja jednak staram się znaleźć rozwiązania, które pomogą rozwikłać obecną sytuację. Z uporem tłumaczę, że solidarność jest niepodzielna. Dzisiaj pomagasz Włochom. Jutro może przyjść kolej na kogoś innego, kto będzie musiał się zmierzyć z kryzysem migracyjnym, na przykład z Ukrainy" - oznajmił Juncker.

W wywiadzie odniósł się też do Rosji mówiąc: "Musimy znaleźć z nią zbieżność interesów, nie zapominając o braku poszanowania dla porozumień z Mińska czy o aneksji Krymu".

Prezydent Władimir Putin to "przyjaciel, który nie zawsze respektuje wszystkie zobowiązania wynikające z przyjaźni" - ocenił szef KE. "Ale myślenie, że można nakreślić obraz europejskiego bezpieczeństwa bez Rosji, to pobożna iluzja. I niebezpieczna" - zakończył Juncker.

Mly/PAP

fot. [flickr]

Warto poczytać

 1. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 2. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 3. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 4. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 5. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 6. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 7. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 8. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook