Jedynie prawda jest ciekawa


Juncker kandydatem europejskich chadeków na szefa KE

07.03.2014

Były wieloletni premier Luksemburga Jean-Claude Juncker jest kandydatem Europejskiej partii Ludowej (EPL) na nowego szefa Komisji Europejskiej, który zostanie wyłoniony po majowych eurowyborach. Taką decyzję europejscy chadecy podjęli dziś na kongresie wyborczym w Dublinie.

Junckera poparło 382 uczestników kongresu. Jego konkurentem był unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Francuz Michel Barnier, który otrzymał 245 głosów.

59-letni Juncker przez blisko 18 lat nieprzerwanie był premierem Luksemburga (w latach 1995-2013). Kierował także eurogrupą, czyli grupą ministrów finansów strefy euro, odgrywając ważną rolę w walce z kryzysem wspólnej waluty. Wówczas zadziwił Europejczyków, twierdząc, że w ramach tej trzeba „czasami kłamać”. -Wolę tajne debaty w ciemnych pokojach- wyznał w wywiadzie z jedną z gazet. Zagorzały zwolennik federalizacji Europy, złagodził ostatnio  nieco swój zapał, by zdobyć poparcie kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która miała do niego bardzo sceptyczny stosunek.  

Podczas swojego przemówienia na kongresie EPL w Dublinie Juncker obiecał, że będzie „człowiekiem konsensusu”. I wezwał obecnych na spotkaniu unijnych polityków, wśród których był też polski premier Donald Tusk do tego, by „nie wtrącali się nadmiernie do życia obywateli”.- Za dużo Europy w drobnych sprawach jej szkodzi. Nie zaglądajmy ludziom do garnków i nie zrzucajmy nasze porażki na Brukselę. Jestem alergiczny na podziały, na Północ i Południe, na dużych i małych, na silnych i słabych -przekonywał.  

Po raz pierwszy w historii europejskie rodziny polityczne (z wyjątkiem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów) zdecydowały się na wystawienie czołowych kandydatów i zarazem pretendentów do funkcji szefa przyszłej Komisji Europejskiej. Socjaliści wystawią obecnego szefa Parlamentu Europejskiego martina Schulza, a Liberałowie byłego premiera Belgii Guy’a Verhofstadta.

Zgodnie z unijnym Traktatem Lizbońskim rządy muszą wziąć pod uwagę wynik wyborów do PE, nominując nowego szefa KE. Dzięki tej zasadzie procedura wyłaniania przewodniczącego Komisji Europejskiej ma być bardziej demokratyczna. Kadencja obecnego szef KE Portugalczyka Jose Manuel Barroso, który piastował ten urząd od 2004 roku, dobiega końca w listopadzie.

Do Europejskiej Partii Ludowej należą 73 ugrupowania centrowe i centroprawicowe z 39 krajów Europy, w tym PO i PSL. Tworzy ona obecnie najliczniejszą grupę polityczną w Parlamencie Europejskim.

Ryb, Reuters, Spiegel.de

fot. [PAP/EPA]


Warto poczytać

 1. 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 7. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 8. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook