Jedynie prawda jest ciekawa


"Jezuita. Papież Franciszek" – premiera wywiadu rzeki

14.05.2013

O swoim życiu, powołaniu, poglądach na świat, problemach Kościoła, wyzwaniach moralnych i miłości do ...tanga opowiada w wywiadzie rzece kard. Jorge Mario Bergoglio. Jutro premiera polskiego wydania książki "Jezuita. Papież Franciszek", która jest zapisem rozmów, jakie z metropolitą Buenos Aires, obecnie papieżem, przeprowadziła dwójka argentyńskich dziennikarzy. Książka ukazuje się nakładem Domu Wydawniczego "Rafael".

Publikacja jest swoistą autobiografią obecnego papieża – urodzonego w Buenos Aires w 1936 r. potomka Włochów, który ukończył szkołę średnią jako technik chemii i w wieku 21 lat postanowił odpowiedzieć na powołanie do kapłaństwa.

Kard. Bergoglio opowiada o swoim osobistym przeżywaniu wiary, modlitwie, o celibacie księży i nauce Kościoła na temat seksualności, o współczesnych problemach wychowania, cierpieniu, samotności. Odnosi się także do "ciemnej nocy Argentyny" – dramatycznych czasów wojskowej dyktatury w swojej ojczyźnie, roli argentyńskiego Kościoła w tamtym okresie oraz swojej osobistej postawie po politycznym przewrocie w 1976 r. Przedstawia też swoją wizję obecności Kościoła w życiu publicznym, także wobec polityki.

- Chodzi o to, żeby nie włączać się w politykę partykularną, lecz w wielka politykę, która wynika z przykazań i ewangelii – tłumaczy hierarcha. – Piętnować gwałcenie praw człowieka, przejawy wykorzystywania ludzi czy wykluczania społecznego, braki w edukacji, głód i ubóstwo – to nie jest działanie a partykularnych interesach – podkreśla argentyński hierarcha.

Niezwykły klimat książki budują nie tylko odpowiedzi na pytania o wielkie moralne problemy, ale te, w których ujawnia np. o co zawsze pyta młodych rodziców przychodzących do spowiedzi; jakie słowa przyniosły mu prawdziwe pocieszenie, kiedy chorował; dlaczego arogancję i pychę uważa za największy grzech; dlaczego nie ufa swojemu pierwszemu wrażeniu.

Metropolita Buenos Aires wyznaje m.in., że zwłaszcza od ukończenia 70. roku życia, myśl o śmierci jego stałą "towarzyszką": „Na mojej szpulce zostało już niewiele nici (...) Człowiek stara się zachowywać zawsze i wszędzie sprawiedliwie wobec innych, stara się niejako pisać swoje życie elegancką czcionką.”

W swoją opowieść prymas Argentyny wplata też lżejsze, niekiedy humorystyczne wątki dotyczące swojej biografii. Powraca do lat dziecinnych, kiedy to stałym rytuałem sobotniego popołudnia było wspólne z rodzeństwem i matką słuchanie radiowych transmisji z oper. Wspomina z sentymentem beztroskie czasy, gdy grywał z rodzicami w brisca i inne gry karciane, wspomina o jednym braci dziadka, "przewrotnym kawalarzu", który uczył dzieci lekko sprośnych piosenek; o zabawie z tatą i mamą w gotowanie, dzięki czemu do dziś potrafi przygotować np. milanesas czyli popularne argentyńskie kotlety...

Z "Jezuity" można dowiedzieć się także, że poetą najwyżej cenionym przez obecnego papieża jest Friedrich Hölderlin. Do swojego literackiego kanonu Franciszek zalicza też m.in. "Boską Komedię" Dantego, powieści Dostojewskiego i twórczość swoich rodaków: Borgesa i  Marechala.

Lubi muzykę klasyczną i tango (o którym zresztą w książkowej rozmowie ze znawstwem opowiada). Ważną rolę w życiu obecnego papieża odgrywał sport: trenował koszykówkę i chodził z rodzicami na mecze piłkarskiego klubu San Lorenzo.

Wstęp do książki napisał Abraham Skórka, rabin z Buenos Aires, który wskazuje m.in., że kard. Bergolio otwarcie i bez ogródek wskazuje na błędy i wady Kościoła. "Usłyszy tu też czytelnik nawoływanie do powrotu do wartości w naszym otoczeniu; wezwanie to doprowadziło do licznych napięć w relacjach kardynała z przedstawicielami władzy państwowej, którzy nie dostrzegli związku jego słów z krytyka  społeczno-polityczną głoszoną w  swoim czasie przez proroków" – zaznacza rabin.

Przemysław Wręźlewicz z Domu Wydawniczego "Rafael " zwraca uwagę, że autorom udało się uzyskać zaufanie 'ojca Bergoglio' i skłonić rozmówcę do bardzo szczerych, osobistych zwierzeń, nie tylko na temat jego życiowej drogi – zwraca uwagę ".

– Proste, klarowne pytania nawet na delikatne tematy powodują, że odpowiada na nie bezpośrednio, szczerze, bez dyplomatycznych uników  – zapewnia.

Jedyna książka, w której obecny papież opowiada o kluczowych kwestiach Kościoła i świata ale również rzeczach bardzo przyziemnych, powstawała blisko trzy lata. Rozmówcami Prymasa Argentyny była dwójka dziennikarzy, jego rodaków: Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin. Spotykali się z kard. Bergoglio co miesiąc na dwie godziny.

Zdaniem Wręźlewicza jest to publikacja niezbędna dla zrozumienia osobowości i intelektu nowego, książka, w której Franciszek sam przedstawia się światu. "Odpowiada prosto, przejrzyście, często dowcipnie. Sądzę, że czytelnicy będą na długo pozostawać pod jej urokiem" – przewiduje wydawca.

W tych dniach książka ukazuje się w 14 krajach. Prawa do jej wydania kupiły największe oficyny na świecie. Wersję niemiecką przygotowuje Herder, francuską Flammarion, a włoską Salani, w Ameryce Północnej prawa wykupiła Grupa Penguin.

Francesca Ambrogetti, Sergio Rubin, "Jezuita. Papież Franciszek. Wywiad rzeka z Jorge Bergoglio". Tłumaczenie z języka hiszpańskiego Agnieszka  Fijałkowska-Żydok, Dom Wydawniczy "Rafael", Kraków 2013.

KAI

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 8. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook