Jedynie prawda jest ciekawa


Jest szansa na całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego

01.06.2018
korea201062018
Jest szansa na całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego

Wysokie rangą delegacje z Korei Południowej i Północnej spotkały się w piątek w Panmundżomie na linii demarkacyjnej, by rozmawiać o wprowadzeniu w życie wspólnej deklaracji przywódców obu krajów - przekazało południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia.

Według komentatorów spotkanie ma również na celu przywrócenie do agendy odwołanego oficjalnie szczytu prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una; według wcześniejszych zapowiedzi spotkanie miało się odbyć 12 czerwca w Singapurze. Trump odwołał je z powodu - jak to ujął - "otwartej wrogości" Pjongjangu, ale wkrótce potem zmienił zdanie i ogłosił, że przygotowania do niego trwają. Biały Dom nie potwierdził oficjalnie, że szczyt się odbędzie.

W czasie porannej sesji rozmów, która trwała niespełna godzinę, przedstawiciele Pjongjangu zaproponowali organizację uroczystości z okazji rocznicy pierwszego szczytu koreańskiego z 2000 roku - przekazało ministerstwo ds. zjednoczenia w Seulu. 

Strona południowokoreańska zaproponowała natomiast utworzenie biura łącznikowego w przygranicznym północnokoreańskim mieście Kaesong - podała agencja Yonhap. Ma to być pierwszym krokiem do realizacji postanowień deklaracji z Panmundżomu, podpisanej w tej miejscowości 27 kwietnia przez Kim Dzong Una i prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina.

Obaj przywódcy potwierdzili w dokumencie wspólny cel w postaci "całkowitej denuklearyzacji" Półwyspu Koreańskiego i zapowiedzieli starania o formalne zakończenie wojny z lat 50. XX wieku. Zobowiązali się też do wstrzymania wszelkich wrogich działań przeciwko sobie oraz do zwiększenia współpracy gospodarczej i wznowienia programu łączenia rodzin rozdzielonych po wojnie. 

W czasie piątkowego spotkania delegacja z Seulu przedstawiła również propozycję przeprowadzenia wspólnych badań w sprawie odbudowy połączeń drogowych i kolejowych pomiędzy obiema Koreami. Urzędnicy z Korei Południowej wyrazili też chęć organizacji kolejnych spotkań, by zacieśnić współpracę wojskową, sportową i w innych dziedzinach, na co zgodzili się przedstawiciele Północy - przekazał resort ds. zjednoczenia.

Według źródła Yonhapu w tym ministerstwie obie strony pracują obecnie nad wspólnym oświadczeniem, które ma zostać ogłoszone na zakończenie rozmów.

Delegacji południowokoreańskiej przewodniczy minister ds. zjednoczenia Czho Miung Kiun, a północnokoreańskiej - przewodniczący komitetu dla pokojowego zjednoczenia kraju Ri Son Gwon.

(PAP)

Fot: PAP/EPA/STR / POOL

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook