Jedynie prawda jest ciekawa


Japonia i Rosja wzmacniają współpracę wojskową

02.11.2013

Japonia i Rosja porozumiały się ws. wzmocnienia współpracy wojskowej, w tym przeprowadzenia wspólnych manewrów i ustanowienia mechanizmów konsultacji w dziedzinie obronności - ogłoszono w Tokio w sobotę po spotkaniu szefów MSZ i resortów obrony obu krajów.

Strony zgodziły się na zacieśnienie współpracy dotyczącej bezpieczeństwa na morzu i walki z terroryzmem i piractwem, w szczególności - silniejszej współpracy między jednostkami obu krajów w Zatoce Adeńskiej. "Uważamy to za jeden z podstawowych instrumentów wzmocnienia zaufania między naszymi krajami i siłami zbrojnymi" - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Oba kraje mają zamiar przeprowadzić pierwsze wspólne manewry dotyczące przeciwdziałania piractwu i terroryzmowi. Do tej pory floty obu państw wspólnie ćwiczyły tylko udział w operacjach poszukiwawczo-ratunkowych. Zgodzono się również na regularne wzajemne wysyłanie obserwatorów na manewry armii rosyjskiej i japońskich sił samoobrony.

Ponadto resorty obrony Japonii i Rosji mają przeprowadzić konsultacje w sprawie systemu obrony przeciwrakietowej. Inne dwustronne konsultacje mają dotyczyć cyberprzestępczości.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w sobotę, że wzmocnienie współpracy w dziedzinie obronności będzie korzystne dla interesów narodowych zarówno jego kraju, jak i Japonii. Chodzi również o zagrożenia związane programem nuklearnym Korei Północnej i innymi napięciami w regionie.

Sobotnie rozmowy były pierwszym wspólnym spotkaniem szefów MSZ i obrony. Rosję reprezentowali Ławrow i Szojgu. Po stronie japońskiej w rozmowach uczestniczyli: szef MSZ Fumio Kishida i minister obrony Itsunori Onodera.

Premier Japonii Shinzo Abe podkreślił po rozmowach, że świadczą one o zdecydowanym dążeniu" obu krajów, by rozwiązać kwestię sporu o wyspy Kurylskie i podpisać traktat pokojowy. Nierozwiązana od blisko 70 lat kwestia przynależności wysp sprawia, że oba kraje nie podpisały jeszcze traktatu pokojowego po II wojnie światowej.

W piątek ogłoszono, że pod koniec stycznia lub początku lutego odbędą się spotkania na szczeblu wiceministrów z obu krajów, natomiast szef japońskiej dyplomacji planuje na wiosnę wizytę w Rosji. 

Coraz silniejsza obecność wojskowa Chin w regionie oraz zagrożenia ze strony Korei Północnej sprawiają, że Japonia stara się o szerszą, nie tylko ze swym kluczowym partnerem - USA - współpracę w sferze obronności. Z kolei Rosja wzmacnia więzy handlowe w Azji. Stara się też o bliższe relacje z Japonią, by częściowo zrównoważyć rosnącą siłę wojskową Chin - zauważa agencja Associated Press.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 2. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 3. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 4. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 5. Il-20-18092018 18.09.2018

  Rosyjski resort nie ma wątpliwości. Izrael odpowiedzialny za zestrzelenie rosyjskiego samolotu w Syrii

  Rosyjskie MON w oficjalnym oświadczeniu uznało, iż syryjskie siły przeciwlotnicze omyłkowo zestrzeliło samolot wojskowy Ił-20. Zdaniem resortu pomyłka Syryjczyków powstała z powodu celowej prowokacji ze strony sił lotniczych Izraela

 6. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 7. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook