Jedynie prawda jest ciekawa


Jan Paweł II świętym najpóźniej w 2014

09.01.2013

Jan Paweł II zostanie ogłoszony świętym najpóźniej w 2014 r. - powiedział jeden z jego najbliższych współpracowników kardynał Giovanni Battista Re. Nieoficjalnie wiadomo, że prace nad wymaganym do kanonizacji cudem potrwają jeszcze sporo czasu.

"Jest więcej niż jeden cud za wstawiennictwem" polskiego papieża - oświadczył emerytowany prefekt Kongregacji Biskupów. Tak odniósł się do wymagań kanonizacji, zgodnie z którymi konieczne jest uznanie uzdrowienia niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia. Musiałoby do niego dojść już po beatyfikacji, a więc po 1 maja 2011 roku.

"Nie mam wystarczających elementów, by powiedzieć, że kanonizacja odbędzie się w 2013 roku" - zastrzegł kardynał Re na konferencji prasowej. "Ale jeśli to nie będzie w tym roku, to w 2014" - dodał.

Włoski kardynał ujawnił, że rozważano już trzy lub cztery sygnały o możliwych cudach, by ustalić, który - jak stwierdził - jest "najmocniejszy".

Nieoficjalnie źródła kościelne przyznają, że nie ma na razie żadnych wiarygodnych informacji o tym, aby miało dojść do szybkiego zamknięcia procedur kanonizacji. Wynika to z tego, że wybrano drogę całkowitej dyskrecji i skrupulatnej pracy z dala od medialnych spekulacji.

Już w marcu 2012 roku postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ksiądz Sławomir Oder poinformował, że otrzymał kilka sygnałów o możliwych przypadkach uzdrowienia. W związku z tym poprosił o przysłanie dokumentacji.

Wszystko wskazuje na to, że sprawa nie dotarła jeszcze do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, gdzie dokumentacją medyczną zajmować się będą po kolei lekarze, teolodzy i kardynałowie. Po głosowaniach w tych trzech komisjach wniosek o uznanie cudu trafi do papieża Benedykta XVI, do którego należy ostateczna decyzja.


PAP/kop
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 3. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 4. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 5. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 6. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 7. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook