Jedynie prawda jest ciekawa


Jaceniuk: "Putin to polityczny trup"

12.09.2015

- Putin sam wpędził się w sidła polityczne i jest w sytuacji bez wyjścia. Jeśli powie „wycofujemy się z Doniecka i Ługańska”, to będzie w Rosji politycznym trupem. Jeśli zaatakuje ukraińską armię i spróbuje zająć więcej terytoriów, to stanie się trupem dla całego świata - oświadczył szef rządu ukraińskiego Arsenij Jaceniuk.

Premier Jaceniuk zaapelował w sobotę o utrzymanie sankcji wobec Rosji. Uważa on, że niezależnie od dalszego rozwoju sytuacji w Donbasie na wschodzie jego kraju prezydent Władimir Putin jest – jak się wyraził – „politycznym trupem”.

Jaceniuk wystąpił w sobotę na odbywającej się w Kijowie dorocznej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), na której wyraził opinię, że rosyjskie wojska są zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego i zapewnił, że Ukraina nigdy nie zgodzi się na federalizację, na którą nalega Kreml.

- Putin sam wpędził się w sidła polityczne i jest w sytuacji bez wyjścia. Jeśli powie „wycofujemy się z Doniecka i Ługańska”, to będzie w Rosji politycznym trupem. Jeśli zaatakuje ukraińską armię i spróbuje zająć więcej terytoriów, to stanie się trupem dla całego świata - oświadczył szef rządu.

Zdaniem Jaceniuka Zachód nie powinien zmniejszać nacisków na Rosję, gdyż tamtejsze władze potraktują to jako słabość.

- Jeśli będziecie wysyłali Putinowi różne sygnały i mówili, że odwołacie sankcje, to będzie to oznaką słabości i w rzeczywistości będzie poparciem agresji Putina wobec Ukrainy - podkreślił.

- Putin nie rozumie takiego języka. Sankcje można odwoływać jedynie po pełnej realizacji mińskich porozumień pokojowych, kiedy Donieck, Ługańsk i Krym powrócą do składu Ukrainy - powiedział Jaceniuk.

Premier zgodził się, że konfliktu z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy nie da się rozwiązać militarnie, jednak powtórzył, że jego kraj potrzebuje od Zachodu nowoczesnego uzbrojenia.

- Musimy zwiększać możliwości obronne naszej armii - zaznaczył.

Sobota jest drugim, ostatnim dniem konferencji YES, międzynarodowego stowarzyszenia działającego na rzecz europejskiej integracji Ukrainy. Stowarzyszenie to założył i finansuje ukraiński miliarder Wiktor Pinczuk, prywatnie zięć byłego prezydenta Leonida Kuczmy. Od 2010 roku szefem zarządu tej organizacji jest były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 8. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook