Jedynie prawda jest ciekawa


Izraelskie zbrodnie wojenne w Gazie

05.11.2014

Według Amnesty International Izrael podczas niedawnego konfliktu zbrojnego w Strefie Gazy dopuścił się zbrodni wojennych. Główny zarzut do „bezduszna obojętność” armii izraelskiej względem bombardowanej palestyńskiej ludności cywilnej.

W dokumencie podano również, że "palestyńskie grupy zbrojne wystrzeliły w kierunku izraelskiego terytorium, zamieszkanego przez cywilów, tysiące chaotycznie wystrzelonych rakiet i moździerzy", co - jak zauważa dziennik "New York Times" - sugeruje pogwałcenie prawa międzynarodowego przez obie strony konfliktu.

Jednak - jak dodaje "NYT" - praktycznie cały 49-stronnicowy raport poświęcony jest naocznym świadectwom i analizom eksperckim dotyczącym broni użytej w ośmiu zbadanych atakach izraelskich na Strefę Gazy, w których zginęły 104 osoby, z czego 59 poniżej 18. roku życia.

Izraelskie MSZ odrzuca ustalenia AI, mówiąc że "pomija udokumentowane zbrodnie wojenne, których dopuścił się Hamas" - radykalna organizacja palestyńska.

W 50-dniowej wojnie zginęło ponad 2100 Palestyńczyków, w większości cywilów, oraz 72 Izraelczyków, w tym sześciu żołnierzy. 11 tysięcy ludzi odniosło obrażenia.

Konflikt wybuchł w czerwcu po uprowadzeniu i zabójstwie trzech izraelskich nastolatków na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izrael o zbrodnię oskarżył bojowników Hamasu i zarządził masowe aresztowania, na co Hamas zareagował nasileniem ostrzału izraelskiego terytorium.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 2. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 3. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 4. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 5. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 6. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook