Jedynie prawda jest ciekawa


Izrael: Sprzeczne informacje ws. śmierci ministra

11.12.2014

Przedstawiciele władz palestyńskich i Izraela wydali sprzeczne opinie na temat wyników sekcji zwłok palestyńskiego ministra bez teki Ziada Abu Aina, który zmarł w środę po starciu z izraelskimi siłami bezpieczeństwa na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Wysoki rangą przedstawiciel palestyńskich władz Husajn al-Szejk powiedział agencji Reutera, że jordańscy i palestyńscy lekarze, którzy wieczorem przeprowadzili sekcję zwłok 55-letniego Abu Aina, ustalili, iż minister zmarł, gdyż "został uderzony, nawdychał się gazu łzawiącego i zbyt późno otrzymał pomoc lekarską".

Z kolei izraelskie źródło medyczne poinformowało, że przyczyną śmierci Palestyńczyka był zawał serca. Według tego źródła Abu Ain już wcześniej miał problemy kardiologiczne. Zawał mógł być spowodowany przez stres po tym jak ktoś chwycił ministra za szyję - dodało źródło.

Według Szejka izraelski lekarz, który także brał udział w sekcji zwłok, nie podpisał jeszcze raportu w tej sprawie, prosząc o więcej czasu.

W środę ok. 30 izraelskich żołnierzy i strażników granicznych użyło gazu łzawiącego i granatów hukowych wobec ok. 100 osób, protestujących przeciwko izraelskiemu osadnictwu w pobliżu miejscowości Turmusija na północ od Ramallah. Demonstranci próbowali zasadzić młode drzewka oliwne.

Wybuchła szamotanina, podczas której strażnik graniczny popchnął Abu Aina, a następnie chwycił go mocno za szyję - relacjonuje agencja Reutera, której fotoreporter był na miejscu zdarzenia. Na nagraniach i zdjęciach nie widać, by Abu Ain zachowywał się agresywnie.

Kilka minut później minister zbladł i upadł na ziemię, chwytając się za klatkę piersiową. Zmarł w drodze do szpitala.

Palestyński prezydent Mahmud Abbas potępił "brutalny atak, który spowodował śmierć" ministra. Poinformował, że po czwartkowym pogrzebie Abu Aina rozważy, jak odpowiedzieć na tę tragedię.

Izrael wysłał dodatkowych żołnierzy na Zachodni Brzeg Jordanu, a minister obrony Mosze Ja'alon przeprosił za śmierć Palestyńczyka. W czwartek strażnicy graniczni starli się z ok. 100 Palestyńczykami w Hebronie, na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformowało izraelskie wojsko.

W ostatnich tygodniach sytuacja na Zachodnim Brzegu i w Izraelu jest napięta z powodu palestyńskich ataków, w których zginęło 10 Izraelczyków i cudzoziemiec. W tym czasie zabitych zostało też kilkunastu Palestyńczyków, w tym większość oskarżanych o ataki na Izraelczyków.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 2. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 3. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 4. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 5. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 6. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 7. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook