Jedynie prawda jest ciekawa


Izrael przyspieszy budowę podziemnego muru wzdłuż granicy ze Strefą Gazy

10.08.2017

Izrael przyspieszy budowę podziemnego betonowego muru wzdłuż granicy ze Strefą Gazy i chce ukończyć ją w ciągu dwóch lat - oświadczył jeden z izraelskich generałów. Mur ma uniemożliwić palestyńskim bojownikom przedostawanie się podziemnymi tunelami do Izraela.

Państwo żydowskie traktuje tunele wykorzystywane przez bojowników radykalnego Hamasu lub innych palestyńskich organizacji zbrojnych jako główne zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. Latem 2014 roku, podczas ostatniej wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy, odkryto i zniszczono ok. 30 tuneli.

- W najbliższych miesiącach przyspieszymy budowę (muru). Mamy nadzieję, że zostanie ona ukończona w ciągu dwóch lat - powiedział w środę podczas telekonferencji generał Ejal Zamir, dowódca jednego z okręgów wojskowych.

- Mam nadzieję, że Hamas nie będzie atakował (podziemnego muru - PAP), chociaż traktuje te tunele jako strategiczne narzędzie przeciwko Izraelowi - powiedział w radiu wojskowym minister budownictwa mieszkaniowego i ogólnego Joaw Galant. Podkreślił, że mur zostanie wybudowany na terytorium Izraela obok istniejącego już muru bezpieczeństwa, który uszczelnia Strefę Gazy na północy i wschodzie.

Według radia wojskowego podziemny mur powstanie z betonowych płyt i będą w nim elektroniczne czujniki, wychwytujących próby jego pokonania. Ma mieć długość 64 km.

Około tysiąca robotników pracuje obecnie nad budową podziemnego muru, a koszty opiewają na 3 mld szekli (ok. 710 mln euro). Według radia istniejący mur bezpieczeństwa zostanie podwyższony do sześciu metrów.

Izraelskie media pisały kilka miesięcy temu, że pomysł budowy muru, który będzie oddzielał dwa terytoria pod powierzchnią ziemi, pojawił się już kilka lat temu, gdy wojna z 2014 roku między Izraelem a Hamasem obnażyła problemy z ochroną granicy.

W reakcji na przejęcie władzy w Strefie Gazy w 2007 roku przez Hamas Izrael wprowadził blokadę tej palestyńskiej enklawy, gdzie na 360 kilometrach kwadratowych mieszka 2 mln osób.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 2. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 3. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 4. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 5. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 6. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 7. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 8. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook