Jedynie prawda jest ciekawa


Izrael ostrzelany przez Palestyńczyków. Sytuacja w Strefie Gazy robi się coraz bardziej napięta

29.05.2018
strefa-gazy
Izrael ostrzelany przez Palestyńczyków. Sytuacja w Strefie Gazy robi się coraz bardziej napięta

Co najmniej 28 pocisków moździerzowych wystrzelili we wtorek palestyńscy bojownicy ze Strefy Gazy w kierunku południowej części Izraela - poinformowało izraelskie wojsko, dodając, że większość pocisków została unieszkodliwiona. Nie ma doniesień o ofiarach.

W kilku miejscowościach na południu Izraela, przy granicy z palestyńską enklawą, w związku z ostrzałem rozległy się alarmy.

Armia podała, że większość pocisków zneutralizował system obrony Żelazna Kopuła. Z kolei według izraelskich mediów kilka pocisków spadło na terytorium kraju, w tym jeden niedaleko przedszkola tuż przed jego otwarciem.

Wojsko w odpowiedzi ostrzelało cele w Strefie Gazy, skąd - jak podaje dpa - dobiegały odgłosy eksplozji.

Z medialnych doniesień wynika, że za wtorkowy atak najprawdopodobniej odpowiada zbrojna organizacja palestyńska Islamski Dżihad. W niedzielę zginęło trzech bojowników tej organizacji w izraelskim ostrzale dokonanym po znalezieniu przez armię ładunku wybuchowego podłożonego przy granicy. Islamski Dżihad zapowiedział odwet.

W poniedziałek również doszło do wymiany ognia - izraelskie wojsko ostrzelało pozycję radykalnego ruchu Hamas w Strefie Gazy, zabijając jedną osobę i raniąc drugą, gdy żołnierze znaleźli się pod ostrzałem podczas zatrzymania dwóch Palestyńczyków.

Wtorkowy ostrzał moździerzowy to prawdopodobnie najsilniejszy ostrzał Izraela od konfliktu zbrojnego między państwem żydowskim i Hamasem w 2014 roku - ocenia agencja AP.

Ponad 120 Palestyńczyków zginęło, a tysiące odniosły obrażenia w organizowanych od 30 marca masowych protestach i starciach z izraelskimi żołnierzami na granicy Strefy Gazy i Izraela.


Hamas zapowiedział dalsze demonstracje, Izrael twierdzi, że krytykowane za brutalność działania wojska są konieczne do obrony izraelskiego terytorium, i oskarża Hamas o próby dokonywania ataków pod osłoną demonstracji.

(PAP)

fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook