Jedynie prawda jest ciekawa


Izba Reprezentantów USA zablokowała finansowanie miast azylowych

07.09.2017

Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała zablokowanie federalnego finansowania transportu oraz mieszkalnictwa w miastach i stanach azylowych, które odmawiają współpracy z administracją federalną w zakresie prawa imigracyjnego.

Poprawka została zaakceptowana podczas głosowania w środę wieczorem; 255 głosów było za, a 195 przeciw.

Republikański kongresmen Jason Smith ze stanu Missouri przedstawił poprawkę blokującą finansowanie miast azylowych jako elementu ustawy budżetowej o wydatkach i zaproponował by załączyć ją do tej części tego aktu prawnego, który zajmuje się finansowaniem transportu i mieszkalnictwa.

Smith podczas środowej debaty powiedział, że "poprawka wymaga by fundusze na transport, rozwój miasta i mieszkalnictwa trafiały tylko do miast i stanów, które przestrzegają prawa federalnego".

Uchwalona propozycja Smitha zapobiega skierowaniu funduszy do administracji lokalnych, która uniemożliwiają "jakiejkolwiek jednostce rządowej bądź jej przedstawicielowi wysyłanie bądź otrzymywanie informacji dotyczących obywatelstwa bądź statusu imigracyjnego dowolnej osoby".

Kongresmen David Price z Partii Demokratycznej wystąpił przed głosowaniem przeciwko poprawce argumentując, że "rozbije to społeczności w całym kraju".

Spodziewane jest, że w styczniu przyszłego roku Kongres zajmie się ustawami o wydatkach by zaaprobować je jako kompletny pakiet ustaw budżetowych na rok fiskalny 2018. Uchwalona w środę poprawka to najnowsza próba ataku Partii Republikańskiej na miasta azylowe, które odmawiają współpracy ze służbami migracyjnymi. Zgodnie z prawem federalnym istnieje obowiązek poinformowania władz federalnych o zatrzymaniu osoby przebywającej w USA nielegalnie, nawet jeśli nie popełniła ona przestępstwa.

Donald Trump już w trakcie swojej zeszłorocznej kampanii wyborczej zapowiadał, że po objęciu prezydentury będzie dążył do zlikwidowania statusu miast azylowych i obcięcia im funduszy federalnych, jeśli nie będą przestrzegać prawa imigracyjnego.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook