Jedynie prawda jest ciekawa


Co za absurd. Fryzjer męski zapłaci karę, bo nie ostrzygł transseksualnej kobiety

31.07.2018
1270transikzirlandii
Co za absurd. Fryzjer męski zapłaci karę, bo nie ostrzygł transseksualnej kobiety

24 września zeszłego roku nie był najszczęśliwszy dla obsługi salonu fryzjerskiego Charlie's Barbers w centrum handlowym Nutgroves w południowym Dublinie. Obsługa tej placówki zapamięta go jednak na długo – bo właśnie tego dnia nie obsłużyli klientki, która oskarżyła ich przez to o dyskryminację – i właśnie wygrała pięć tysięcy euro zadośćuczynienia.

28-letnia Lee McLoughlin weszła do salonu Charlie's Barbers i grzecznie stanęła w kolejce. Po odczekaniu około pół godziny dostała się wreszcie do fryzjera i powiedziała mu, żeby przystrzygł jej boki i tył głowy. Fryzjer odpowiedział jej grzecznie, że to zakład fryzjerstwa męskiego i nie może jej, jako kobiety, obsłużyć. McLoughlin odpowiedziała mu, żeby strzygł gdyż czuje się mężczyzną, jednak fryzjer po raz kolejny odmówił. Poinformował ją również o powodach tej odmowy, które nie miały nic wspólnego z homofobią. Jego zakład pracy podpisał umowę z pobliskim salonem fryzjerstwa kobiecego, zgodnie z którą oba salony miały ze sobą nie konkurować. Fryzjer, którego imię nie zostało ujawnione, wytłumaczył jej grzecznie, że ostrzyżenie kobiety byłoby złamaniem tej umowy. Poinformował ją również, że salon dla kobiet, przez który nie może jej ostrzyc, jest tuż za rogiem – i tam przyjmą ją z pocałowaniem ręki. Oburzona Lee wyszła trzaskając drzwiami.

Jeżeli pracownicy tego salonu myśleli, że na tym cała ta niecodzienna wizyta się skończyła i teraz zostanie im po niej co najwyżej anegdotka do opowiadania znajomym, to szybko się rozczarowali. McLoughlin pobiegła bowiem na skargę do Komisji Relacji w Miejscy Pracy (WRC) – potężnej organizacji rządowej łączącej w sobie między innymi sąd pracy i rzecznika praw konsumenckich. McLoughlin oskarżyła Charlie's Barbers o to, że zachowanie ich pracownika było dyskryminacją z powodów płciowych. 

McLoughlin opowiedziała sądowi, że nie rozumie dlaczego nie została obsłużona w męskim zakładzie fryzjerskim skoro była ubrana jak mężczyzna, zachowywała się jak mężczyzna i powiedziała fryzjerowi, że jest mężczyzną. Całe zdarzenie – i fakt, że miało zdarzenie przy licznych świadkach – miało sprawić, że opuściła zakład w stanie szoku i po fakcie musiała poszukać pomocy psychologa aby dojść do siebie. Jej zdaniem fryzjerzy złamali Ustawę o Równych Prawach – gdyż gdyby była mężczyzną to obsłużyli by ją bez problemu, więc padła ofiarą dyskryminacji na tle płciowym.

Przedstawiciel zakładu fryzjerskiego nie próbował nawet negować, że podobne zdarzenie miało miejsce. Zamiast tego tłumaczył całe zajście nie transfobią, a brakiem doświadczenia odpowiedzialnego pracownika, który nie tylko nie umiał strzyc kobiet, ale też za bardzo wziął sobie do serca wbijaną mu na szkoleniach zasadę, że kobiet nie strzygą. Obiecał także, że już nigdy nie dojdzie do podobnego zdarzenia a wszyscy pracownicy przejdą odpowiednie przeszkolenie – żeby na zawsze zapamiętać, że jak kobieta twierdzi, że jest mężczyzną, to nie wolno w to wątpić. Pomimo tego WRC ukarało ich karą w wysokości 5 tysięcy Euro. Po zakończeniu sprawy McLoughlin skomentowała jednak, że nie chodziło jej o pieniądze, a o ustanowienie precedensu, który pomoże innym transseksualistom.

Wiktor Młynarz, fot. Facebook


Warto poczytać

 1. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 7. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 8. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook