Jedynie prawda jest ciekawa


Iran chce negocjacji w Syrii

15.07.2012

Iran jest gotowy na zorganizowanie rozmów na temat kryzysu w Syrii między rządem tego kraju a opozycjonistami - poinformował irański minister spraw zagranicznych Ali Akbar Salehi.

- Islamska Republika Iranu jest gotowa na to, aby usiąść z syryjską opozycją. Jesteśmy gotowi na stworzenie klimatu i zapewnienie warunków do rozmów między opozycją a syryjskim rządem - powiedział Salehi, cytowany przez irańską agencję ISNA.

Wypowiedź szefa irańskiej dyplomacji może oznaczać zmianę w stanowisku Teheranu w sprawie sytuacji w Syrii - zauważa agencja Reutera. Do tej pory Iran konsekwentnie wspierał reżim w Damaszku w wysiłkach na rzecz tłumienia trwającego od połowy marca zeszłego roku powstania przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asdowi.

Teheran, główny sojusznik Syrii w regionie, wielokrotnie oskarżał Zachód i znaczące państwa na Bliskim Wschodzie o mieszanie się w sprawy wewnętrzne Syrii i zbrojenie syryjskich rebeliantów, których reżim w Damaszku nazywa terrorystami. Sam Salehi powiedział w ubiegłym tygodniu Reuterowi, że syryjscy rebelianci wywodzą się ekstremistycznych grup bojowych.

Wśród syryjskiej opozycji i powstańców przeważają muzułmanie sunnici, podczas gdy większość establishmentu rządowego rekrutuje się spośród alawitów (wyznawców skrajnego odłamu szyizmu). W zeszłym tygodniu specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan powiedział, że zarówno Iran, jak i Irak poparli jego plan politycznych przemian w Syrii. Annan podkreślał znaczenie zaangażowania władz w Teheranie w znalezienie rozwiązania kryzysu syryjskiego.

Sytuacją w ogarniętej od kilkunastu miesięcy powstaniem Syrii zaniepokojona jest wspólnota międzynarodowa.  Piętnaście państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ podjęło w piątek na nowo debatę nad dwoma konkurencyjnymi tekstami rezolucji w sprawie Syrii. Jeden, przygotowany z inicjatywy państw zachodnich, grozi sankcjami, jeśli ciężka broń nie zostanie wycofana z miast syryjskich. Drugi - z inspiracji Rosji - pomija możliwość zastosowania sankcji. Rosja i Chiny właściwie bojkotują wszelkie próby potępienia reżimu syryjskiego w RB ONZ - pisze agencja EFE.tyczne, co pozbawiło mieszkańców prądu.

ansa/pap

[fot.EPA]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook