Jedynie prawda jest ciekawa


Inwigilacja na wielką skalę w Niemczech. Rząd: to zwiększy bezpieczeństwo

31.08.2017

Gdyby taki program wprowadzono w Polsce, mielibyśmy aferę na skalę europejską. Ale Niemcy chyba mogą więcej. Nasi zachodni sąsiedzi testują właśnie bezprecedensowy program rozpoznawania twarzy obywateli. Według tamtejszego ministerstwa spraw wewnętrznych nowe środki mają „przynieść ogromną korzyść dla systemu bezpieczeństwa”.

Pilotażowy program rozpoznawania twarzy uruchomiono kilka tygodni temu w Berlinie. Jego głównym celem ma być, a jakże, „zwiększenie bezpieczeństwa obywateli Niemiec”. Grupa 300 wolontariuszy nosi przy sobie transmitery, które przekazują do centrum kontrolnego dane na temat otoczenia. Według niemieckiego ministra spraw wewnętrznych Thomasa de Maiziere urządzenia są „zadziwiająco dokładne” we wskazywaniu na nagraniach osób, których wizerunki figurują w policyjnych bazach danych. Jednocześnie niemiecka policja zarzeka się, że ujęcia przedstawiające inne osoby są „natychmiast usuwane z systemu”.

Tym zapewnieniom nie dowierzają jednak sami Niemcy. Nawet rządowa stacja Deutsche Welle poinformowała swoich widzów o wątpliwościach jednej z organizacji broniącej prywatności i praw cyfrowych obywateli. Według aktywistów technologia umożliwia tworzenie o wiele bardziej złożonych i szczegółowych profili mieszkańców Niemiec, niż zakładają jej twórcy.

Po zakończeniu sześciomiesięcznego programu pilotażowego, niemieckie władze będzie czekało podjęcie decyzji o wprowadzeniu systemu automatycznego systemu rozpoznawania twarzy na masową skalę. Program miałby funkcjonować w miejscach o dużym zagęszczeniu przepływu osób, takich, jak na przykład stacje kolejowe czy centra miast.

Niemiecki Wielki Brat patrzy.

Pe/PAP

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 7. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 8. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook