Jedynie prawda jest ciekawa


Interwencja polskiej ambasady ws. sformułowania dotyczącego Auschwitz

25.10.2017
1270oboz
Interwencja polskiej ambasady ws. sformułowania dotyczącego Auschwitz

Ambasada RP w Lizbonie interweniowała ws. wtorkowego artykułu w "Diario de Coimbra", w którym znalazło się sformułowanie "Auschwitz (Polska)". W środę gazeta zamieściła tekst polskiego ambasadora o "wadliwych kodach pamięci" domagający się sprostowania.

Lokalna gazeta w tekście zatytułowanym "Ocalony z Auschwitz dał wykład w Coimbrze", odnotowała, że audytorium Uniwersytetu w Coimbrze, czołowej uczelni Portugalii, było pełne podczas wtorkowego wystąpienia 90-letniego Wernera Reicha. Przypomniała, że jako młody chłopiec trafił on do wyselekcjonowanej grupy "Birkenau Boys", na której swoje pseudomedyczne eksperymenty przeprowadzał obozowy lekarz Josef Mengele.

W tym kontekście "Diario de Coimbra" napisał: "Werner Reich, jeden z ocalonych z Holokaustu, dał wczoraj świadectwo o okrucieństwach przeżytych w Auschwitz (Polska), obozie koncentracyjnym, w którym miało miejsce ponad milion morderstw w czasie II wojny światowej".

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy ambasady RP w Lizbonie Bogdan Jędrzejowski, placówka podjęła pisemną interwencję wkrótce po ukazaniu się w "Diario de Coimbra" relacji z wykładu Reicha, a list polskiego ambasadora Jacka Junoszy Kisielewskiego, skierowany do gazety, ukazał się w środowym wydaniu.

W tekście "Polska i wadliwe kody pamięci" ambasador wyjaśnił, że używanie informacji sugerujących, że Auschwitz było polskim obozem zagłady, może wprowadzać w błąd współczesnego czytelnika, który nie pamięta, że "od 1939 r. Polska była okupowana, a jej władze nie kolaborowały z nazistowskimi Niemcami".

"Stosowanie zwrotów, takich jak +obóz koncentracyjny w Polsce+ lub +Auschwitz (Polska)+, sugerują, że obozy koncentracyjne zostały wybudowane lub zarządzane przez Polskę lub Polaków. Użycie sformułowania +obozy koncentracyjne w Polsce+ bez dodania +okupowanej przez nazistowskie Niemcy+ może wskazywać czytelnikowi odpowiedzialność Polski" - napisał Jacek Junosza Kisielewski.

Ambasador, prosząc o sprostowanie tekstu, wyjaśnił, że poprzez tego typu "wadliwe kody pamięci" wprowadza się w błąd czytelników oraz przyczynia do tworzenia "negatywnego i nieprawdziwego wizerunku polskiej historii".

W poniedziałek "Expresso", opiniotwórczy tygodnik Portugalii, dokonał korekty sobotniego tekstu o obozie Auschwitz. W artykule opublikowanym na stronie internetowej pisma pojawiło się w sobotę sformułowanie, że był to "obóz zagłady w Polsce działający od 1940 do 1945 r." Po interwencji polskiej ambasady tygodnik zmienił sformułowanie na "obóz zagłady działający od 1940 do 1945 w Polsce okupowanej przez niemieckich nazistów".

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

fot. Pixabay

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook