Jedynie prawda jest ciekawa


Inna wizja jedności kościoła u katolików i prawosławnych

15.05.2014

„Potrzebna jest nam wspólnota w wierze i myśli” – stwierdził Teofil III

Dotychczas nie ma zgody między katolicyzmem a prawosławiem co do tego, co oznacza jedność Kościoła, a głównym problemem podziału między naszymi Kościołami jest przede wszystkim urząd papieża. Taki pogląd wyraził prawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III w rozmowie z niemieckim pismem „Die Tagespost”. Według hierarchy, dotychczasowe wizje jedności są przedwczesne.

„Potrzebna jest nam wspólnota w wierze i myśli” – stwierdził Teofil III. Dlatego na mające się odbyć za kilka dni w Jerozolimie spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I należy patrzeć ze spokojem, gdyż nie stanie się „nic nadzwyczajnego” – uważa rozmówca gazety niemieckiej. Przyznał, że nie może zrozumieć, dlaczego katolicy „z takim entuzjazmem” czekają na to spotkanie.

Patriarcha przypomniał, że chrześcijan charakteryzuje wolność dzieci Bożych. Bóg obdarzył nas zdolnością odpowiedzialnego postępowania. Ostatecznym autorytetem jest Stwórca, a głową Kościoła – Chrystus. „Mam wrażenie, że dla katolików ważniejszy od Chrystusa jest papież” – powiedział Teofil.

Odnosząc się do sytuacji w Ziemi Świętej zwierzchnik prawosławnego Kościoła jerozolimskiego powiedział, że Kościół musi znaleźć odpowiedź na pytanie, w jaki sposób można zapewnić obecność chrześcijan w tym regionie. Wspólnym zadaniem jest też ochrona miejsc świętych i chrześcijańskiego charakteru Jerozolimy. Patriarcha podkreślił, że Kościół prawosławny nie rości sobie prawa własności do tych miejsc. Wystarczy mu, żeby mieć udział w ich sakralności i móc się tam modlić – zaznaczył Teofil III.

Zapraszamy na profil facebook.com/stefczyk.info">Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. 

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 4. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 5. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 6. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 7. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook