Jedynie prawda jest ciekawa


Indie: Kolejne prześladowania chrześcijan

06.10.2012

Do kolejnych prześladowań chrześcijan doszło w Indiach. Tym razem chrześcijan zielonoświątkowców, którzy brali udział w uroczystości chrztu, pobito i aresztowano.

Nacjonalistyczni fanatycy hinduscy zaatakowali i pobili, a następnie doprowadzili do aresztowania 20 chrześcijan zielonoświątkowców, którzy dokonywali chrztu. Wydarzyło się to 2 października w miejscowości Kanthapada w dystrykcie Balasore we wschodnioindyjskim stanie Orisa – podała 6 bm. włoska agencji misyjna AsiaNews.

Przytoczyła też słowa przewodniczącego Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC) Sajana George’a, który nazwał całe zajście „skandalicznym” i zażądał, aby premier tego stanu „wszczął śledztwo w sprawie ustalenia, jacy funkcjonariusze policji brali w tym udział”.

Odpowiedzialność za to zdarzenie obciąża grupę nacjonalistów hinduskich, należących do dwóch ugrupowań politycznych Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS) i Vishwa Hindu Parishad (VHP). Przerwali oni uroczystość chrztu już na początku, bijąc i ubliżając pastorowi Jayaramowi Marandiemu i wiernym. Wkrótce potem na miejsce przybyli miejscowi policjanci, zmuszając pobitych ludzi do wejścia do samochodu, który zawiózł ich na posterunek, gdzie zostali przesłuchani. Po aresztowaniu funkcjonariusze rozmieścili znaczną liczbę swych kolegów w celu „kontrolowania”, czy w miasteczku nic się nie dzieje.

„Aby prześladować, zastraszać i doprowadzać do aresztowania miejscowe wspólnoty chrześcijańskie, nacjonaliści hinduscy wykorzystują okrutne Prawo o Wolności Religijnej w Orisie (OFRA Act) z 1997 [w istocie są to przepisy przeciw nawróceniom z hinduizmu na inną religię – KAI] przy biernym udziale, a nawet milczącym przyzwoleniu miejscowej administracji i policji” – powiedział S. George. Zaznaczył, że rząd stanowy „powinien powstrzymać tych, którzy uciekają się do tego ustawodawstwa, aby prześladować ludność i zagrażać konstytucji, opartej na poszanowaniu sprawiedliwości i wolności”.

Na papierze przepisy „przeciwnawróceniowe” zakazują nawróceń, dokonywanych „siłą, przymusem lub oszustwem” i tym samym pozwalają władzom badać sprawę. W rzeczywistości jednak są one stosowane wyłącznie w przypadku wyznawców hinduizmu, którzy przechodzą na inną religię. Od uchwalenia tej ustawy liczba przypadków zmiany religii wyraźnie zmalała.

Przewodniczący GCIC przypomniał, że po pogromach antychrześcijańskich w Kandhamalu w tymże stanie w 2008, wśród tamtejszych wyznawców Chrystusa „wzrosło poczucie zagrożenia”. Przyczynił się do tego fakt, że na tym obszarze umocniła się także obecność stowarzyszenia Sangh Parivar [organizacji skupiającej wszystkie grupy i ruchy nacjonalistów hinduskich – KAI]”, przynosząc z sobą „kampanie nienawiści i bojkotu społecznego w stosunku do chrześcijan”.

Największe jednak zaniepokojenie i przygnębienie budzi „skrajna powolność wymiaru sprawiedliwości wobec ofiar masakr i napaści, podczas gdy wzrasta liczba zwolnień [winnych] z więzień, zapadają coraz niższe wyroki, a nawet skazany już przestępca zostaje zwolniony za kaucją” – stwierdził z goryczą S. George.

Najjaskrawszym i najświeższym przykładem takich działań jest sprawa Manoja Pradhama – czołowego działacza skrajnie nacjonalistycznej Bharatiya Janata Party, odpowiedzialnego za zabójstwo przywódcy chrześcijańskiego w jednym z pogromów. Mimo ostatecznego skazania go na 7 lat więzienia i trwających jeszcze procesów za dalsze 3 morderstwa, przebywa on na wolności za kaucją.

Ogólnoindyjska Rada poinformowała o jeszcze jednym ataku na chrześcijan w stanie Orisa. 24 września w miejscowości Krutamgarh (dystrykt Kandhamal) 12 aktywistów hinduskich z organizacji Bajrang Dal przerwało spotkanie modlitewne miejscowej wspólnoty zielonoświątkowej. Atak był szczególnie gwałtowny, gdyż napastnicy zmusili do położenia się na ziemi i ciężko pobili pastora Mantu Nayaka, który odniósł ciężkie rany głowy i doznał złamania obu rąk. Policja zatrzymała na razie 8 agresorów i poszukuje kilku dalszych.

sv, KAI

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 2. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 3. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 4. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 5. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 6. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 7. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 8. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook