Jedynie prawda jest ciekawa


Impas ws. CETA podważa wiarygodność UE

24.10.2016

"Financial Times" o komplikacjach przy rozmowach o umowie CETA.

Impas w sprawie umowy UE-Kanada (CETA) nie tylko podważa wiarygodność Unii jako negocjatora handlowego, ale także źle wróży bardziej skomplikowanym negocjacjom, które mają się rozpocząć - na temat warunków Brexitu - komentuje w poniedziałek "Financial Times".

"Jeśli europejskie rządy nie potrafią zagwarantować poparcia dla umowy zawieranej na względnie umiarkowaną skalę z zamożną, postępową pod względem socjalnym Kanadą, to są niewielkie nadzieje na wypracowanie wspólnej odpowiedzi na zagrożenie dumpingowe ze strony Chin lub poczynienie postępu w sprawie znacznie bardziej spornej umowy handlowej i inwestycyjnej z USA" - zauważa brytyjski dziennik. Dodaje, że mimo optymistycznych wypowiedzi, według których jest jeszcze szansa na kompromis, już zostały wyrządzone szkody, m.in. obniżenie wiarygodności UE.

"FT" podkreśla, że krytycy Unii Europejskiej nie powinni wykorzystać przypadku CETA jedynie jako "ilustracji dysfunkcjonalności Brukseli". Fakt, że belgijski region Walonia był w stanie zatrzymać porozumienie dotyczące ok. 550 milionów ludzi, choć może wydawać się absurdalny, "odzwierciedla szerszą rzeczywistość polityczną" - zwraca uwagę brytyjski dziennik.

Jako pragmatyczną ocenia decyzję, by o ratyfikacji CETA decydował każdy kraj z osobna, ponieważ mimo korzyści wynikających z umowy, "nie jest warte jej forsowanie kosztem podsycania nastrojów eurosceptycznych i rozniecania obecnych napięć".

"Financial Times" zaznacza jednak, że stanowi to "precedens niewróżący dobrze" przyszłym negocjacjom o warunkach wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

"Wydaje się obecnie prawdopodobne, że o ile Wielka Brytania nie ograniczy się do najbardziej podstawowej formy umowy handlowej z UE, dotyczącej niewielu więcej kwestii niż cła na handel towarami, będzie musiała przejść przez ten sam proces, aby ustalić warunki Brexitu" – odnotowuje dziennik. Przytacza wypowiedź byłego komisarza ds. handlu o tym, że każda powtórka procedury CETA będzie "bardzo poważnym problemem dla Brexitu".

"Byłoby rozsądne, gdyby minister ds. Brexitu David Davis poskromił swój optymizm w sprawie zagwarantowania przez Wielką Brytanię swobodnego dostępu do unijnych rynków" – zaznacza "Financial Times". "Davis nazwał kiedyś porozumienie UE-Kanada dobrym punktem wyjścia dla rozmów z Brukselą. Idąc dalej zgodnie z tą logiką, każda taka umowa powinna być korzystna zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i Walonii" - podsumowuje dziennik.

Mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk naraził się europejskim przywódcom? Jego zachowanie może doprowadzić do poważnego kryzysu

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 2. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 3. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 4. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 5. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 6. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 7. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook