Jedynie prawda jest ciekawa


Impas wreszcie przełamany! Pierwszy eurosceptyczny rząd w Europie wybrany

01.06.2018
mid-epa067786112-1
Impas wreszcie przełamany! Pierwszy eurosceptyczny rząd w Europie wybrany

We Włoszech wreszcie doszli do porozumienia przy wyborze premiera. "Rząd zmian" ustanowiony, teraz może w końcu zacząć działać

Aż 88 dni trwał polityczny impas we Włoszech trwający od marcowych wyborów. Głównym źródłem problemu stał się wybór osoby przyszłego premiera kraju z Półwyspu Apenińskiego. Zarówno antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd, jak i prawicowa Liga nie mogły dojść do konsensusu w tej sprawie, gdyż każdy z liderów tych formacji – odpowiednio Luigi Di Maio z Ruchu oraz Matteo Salvini z Ligi.

Spór o stanowisko szefa Rady Ministrów trwał do połowy maja, kiedy to partie dogadały się w tej sprawie, wybierając profesora Giuseppe Contego jako kandydata na stanowisko premiera Włoch.

Dysygnowany na premiera Conte 27 maja złożył jednak rezygnację do rąk prezydenta kraju Sergiego Mattarelli. Powodem były kontrowersje wokół kandydata na urząd Ministra Finansów. Dopiero za drugim podejściem misja utworzenia rządu przez Contego się powiodła. Taka sytuacja we Włoszech zdarzyła się po raz pierwszy w historii.

W skład nowego rządu wchodzi wiele nowych, jak i starych twarzy we włoskiej polityce, przede wszystkim pracownicy akademiccy, prawnicy, a także liderzy antysystemowej koalicji rządzącej jako wiceministrowie w gabinecie Contego.

Dotychczasowy premier Włoch, Paulo Gentiloni z  Centrolewicowej Partii Demokratycznej, przed ustąpieniem ze stanowiska wyraził podziękowania wobec współpracowników oraz małżonki, podkreślając, że zostawia Włochy silniejsze, niż 5 lat temu, kiedy jego partia przejmowała władzę.


Komentatorzy polityczni kraju z Półwyspu Apenińskiego wyrażają jednocześnie zadowolenie z faktu, iż władzę we Włoszech przejmuje rząd ze stabilną większością w parlamencie, jak i obawy wobec polityki jaką ma prowadzić nowo wybrany gabinet. Koalicyjny rząd Ruchu Pięciu Gwiazd oraz Ligi to pierwsza, eurosceptyczna Rada Ministrów w Unii Europejskiej w skład której wchodzi m.in. Paolo Savona, 81 letni profesor ekonomii oraz krytyk euro, który obejmie stanowisko ministra do spraw europejskich. Może to zaowocować konfliktem na tle Włochy – UE.

Co prawda przed gabinetem Contego została jeszcze jedna czynność proceduralna, uzyskać wotum zaufania od parlamentu, aby móc zacząć działać, jednakże wydaje się to tylko formalnością przy politycznej większości antysystemowców oraz konserwatystów w parlamencie włoskim. Głosowanie w tej sprawie już za tydzień.

PAP/ JD

Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI


Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook