Jedynie prawda jest ciekawa


Imigranci w Szwecji protestują przeciw deportacji

09.08.2017

W Sztokholmie trwa całodobowy "siedzący protest" około setki młodych Afgańczyków, którzy domagają się zaprzestania ich deportacji do Afganistanu. Po zaatakowaniu demonstrantów przez grupę prawicowych ekstremistów policja zapewniła protestującym ochronę.

Siedzący od niedzieli na poduszkach na placu Mynttorget przed szwedzkim parlamentem młodzi Afgańczycy zostali we wtorek wieczorem obrzuceni świecami dymnymi. Trzy osoby zostały lekko ranne.

Według rzeczniczki protestujących Fatimy Khavari atakujący krzyczeli do nich: "deportować!". W związku ze zdarzeniem policja wszczęła w środę dochodzenie i poleciła demonstrantom zmianę miejsca protestu na położony z dala od parlamentu plac Medborgarplatsen, gdzie ma zapewnić im bezpieczeństwo.

Do kontrdemonstracji przyznała się szwedzka nacjonalistyczna organizacja Młodzież Nordycka (Nordisk Ungdom).

W liście otwartym protestujący pytają, czy Szwecja postępuje moralnie, gdy odradzając swoim obywatelom podróży do Afganistanu jednocześnie uważa, że jest to kraj bezpieczny do życia dla młodych Afgańczyków. To jest niehumanitarne - stwierdzają autorzy listu. Domagają się oni także spotkania z dyrektorem generalnym urzędu ds. migracji Migrationsverket.

W wydanym w środę oświadczeniu urząd ds. migracji przypomniał, że konflikt w Afganistanie nie osiągnął poziomu umożliwiającego przyznanie prawa pobytu wszystkim przybyłym do Szwecji obywatelom tego kraju.

Rzeczniczka protestujących oznajmiła, że pikieta potrwa do czasu, aż odwiedzi ich dyrektor urzędu ds. migracji.

W 2015 roku szwedzkie władze przyjęły 23 tys. wniosków o azyl od przybyłych z Afganistanu nieletnich bez opiekunów prawnych, co było rekordową liczbą. Część z nich nie legitymowało się dokumentami tożsamości, co utrudnia określenie ich właściwego wieku. Ma to kluczowe znaczenie, gdyż osoby niepełnoletnie mają prawo do opieki oraz szkoły, a przede wszystkim większe szanse na pozostanie w Szwecji.

W 2016 roku Szwecja przyznała azyl 2100 młodym imigrantom z Afganistanu, a odmówiła 4152 osobom.

PAPWarto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook