Jedynie prawda jest ciekawa


Hollande: obecny kryzys jest nadzwyczaj poważny

31.08.2012

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że do jego obowiązków należy "mówienie prawdy Francuzom" i dlatego nie ma zamiaru ukrywać, iż obecny kryzys gospodarczy jest "nadzwyczaj poważny". Obiecał przyspieszenie reform.

"Moim obowiązkiem jest mówienie prawdy Francuzom. Mamy do czynienia z kryzysem nadzwyczaj poważnym, kryzysem długim, który trwa już ponad cztery lata i który nie oszczędził żadnej z wielkich potęg gospodarczych, nawet tych dopiero wschodzących" - powiedział szef państwa w wystąpieniu w Chalons-en-Champagne, we wschodniej części kraju.

Sprecyzował, że na świecie "spada tempo wzrostu gospodarczego" i że "z powodów klimatycznych, ale także spekulacyjnych" wzrastają ceny zbóż i surowców, w tym ropy naftowej.

"Nie uchylę się od zobowiązań podjętych wczoraj i przedwczoraj" - dodał prezydent. Słowa te można było odczytać jako krytyczną aluzję do polityki jego prawicowego poprzednika Nicolasa Sarkozy'ego. Hollande zaznaczył, że objął stery władzy w maju bieżącego roku "z pełną świadomością stanu rzeczy".

Prezydent zapowiedział, że przyspieszy wprowadzenie reform gospodarczych, ale prosił też Francuzów o cierpliwość w oczekiwaniu na efekty tych działań.

Podkreślił, że jego najpilniejszym priorytetem jest walka z bezrobociem. Zapowiedział, że zwołał posiedzenie parlamentu, aby ustawa dotycząca zatrudnienia ludzi młodych została jak najszybciej przyjęta. Chodzi o program subwencjonowania przez państwo miejsc pracy dla osób poniżej 25 lat. Rozwiązanie ma objąć od 2013 roku 150 tys. młodych osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji.

W swoim przemówieniu prezydent położył także nacisk na wzrost gospodarczy i konkurencyjność. Według Hollande'a już we wrześniu rozpoczną się negocjacje pracodawców ze związkami zawodowymi dotyczące "przewidywanych restrukturyzacji" i planów zwolnień we francuskich przedsiębiorstwach.

Prezydent zapowiedział też, że w najbliższych dniach powstanie - zgodnie z jego wyborczymi obietnicami - Publiczny Bank Inwestycji, który jest jednym ze sztandarowych projektów nowego rządu. Instytucja ta ma pomóc w finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw.

W ciągu ponad trzech miesięcy po wyborze nowy szef państwa zmaga się obecnie ze spadkiem popularności w związku z pogłębiającym się kryzysem. Według jednego z ostatnich sondaży z tego tygodnia odsetek osób pozytywnie oceniających politykę Hollande'a spadł po raz pierwszy poniżej 50 proc.

Liczba bezrobotnych Francuzów zbliżyła się w sierpniu do 3 mln (ok. 10 procent ludności w wieku produkcyjnym), a wielu polityków, także w samej Partii Socjalistycznej, wzywa rząd do przyspieszenia reform.


PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 2. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 3. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 4. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 5. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 6. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 7. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 8. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook