Jedynie prawda jest ciekawa


Hollande apeluje do Londynu ws. dżungli w Calais

29.10.2016

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył w sobotę, że rozmawiał z brytyjską premier Theresą May o wzięciu przez W. Brytanię na siebie "części odpowiedzialności" za nieletnich mieszkańców zlikwidowanego obozu dla migrantów w Calais, na północy Francji.

Hollande odwiedził w sobotę ośrodek dla migrantów w Doue-la-Fontaine, do którego trafiła część mieszkańców zwanego "dżunglą" obozu. Powiedział, że jego ewakuacja przebiegła "bez żadnego incydentu", a jego kraj nie będzie tolerował u siebie podobnych obozowisk sprzecznych z francuskimi wartościami solidarności.

„Francja pokazała się z najlepszej możliwej strony, ponieważ w obliczu tej próby, jaką są uchodźcy, musimy stanąć na wysokości zadania. Nie możemy tolerować obozów i nie będziemy ich tolerować” - oświadczył. 

Zapowiedział także likwidację powstającego obozowiska w samym Paryżu. Setki nowych namiotów na ulicach Paryża - to efekt likwidacji "dżungli" w Calais. Imigranci, którzy opuścili obozowisko, trafili na ulice stolicy Francji. Władze rozkładają ręce, bo schroniska pękają już w szwach.

Zdaniem francuskich urzędników, od czasu rozbiórki nielegalnego obozowiska, zwanego dżunglą, liczba migrantów w stolicy wzrosła o jedną trzecią. Setki z nich rozstawiły prowizoryczne schronienia wzdłuż głównych ulic Paryża. Zaledwie w ciągu tygodnia przybyło tysiąc nowych namiotów. Paryskie władze są bezradne: dla migrantów brakuje miejsc w schroniskach, a te, które dopiero powstają, będą mogły pomieścić zaledwie tysiąc osób.

Służby zrównały już "dżunglę" z ziemią. Ale migranci, którzy zamieszkiwali obozowisko, wciąż poszukują lepszego życia w Europie. Od poniedziałku do środy z "dżungli" w Calais do ośrodków w całym kraju ewakuowano ok. 4,5 tys. dorosłych; ok. 1,5 tys. nieletnich przewieziono do specjalnych centrów.

Agencja AFP informuje, że w piątek obóz opuściła ok. 100-osobowa grupa ostatnich mieszkańców, głównie nieletnich, którzy przez dwa ostatnie dni przebywali na jego pozostałościach. Do Calais przybywali migranci z Bliskiego Wschodu i Afryki mający nadzieję na przedostanie się do Wielkiej Brytanii.

Kwestia nieletnich migrantów jest punktem spornym między Paryżem a Londynem. W piątek szef francuskiego urzędu ds. uchodźców Pascal Brice oświadczył, że Francja "wykonała robotę" Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o zapewnienie ochrony dorosłym migrantom, więc Londyn "powinien przynajmniej zająć się pozbawionymi opieki nieletnimi, którzy chcą udać się do Wielkiej Brytanii". Głównie ma się to odbywać w ramach łączenia rodzin.

Hollande poinformował w sobotę, że dzień wcześniej rozmawiał na ten temat z premier May, a szef MSW Bernard Cazeneuve ze swym brytyjskim odpowiednikiem, "aby Brytyjczycy mogli udać się do ośrodków, w których przebywają nieletni, i wywiązać się ze swojej części zobowiązań w kwestii przyjęcia ich w Wielkiej Brytanii". 

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 4. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 5. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 6. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 7. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook