Jedynie prawda jest ciekawa


Hiszpanie rozbili komórkę dżihadystyczną

06.09.2017

Sześciu członków komórki dzihadystycznej zostało zatrzymanych podczas operacji w Maroku i hiszpańskiej enklawie w tym kraju, Melilli. Zatrzymani przygotowywali ataki na dużą skalę - ogłosiło w środę hiszpańskie MSW.

Według resortu spraw wewnętrznych wśród zatrzymanych jest przywódca grupy, 39-letni obywatel Hiszpanii marokańskiego pochodzenia. Mieszkał w Melilli, ale od czasu do czasu bywał w Maroku.

Podczas wspólnej operacji hiszpańskiej policji i marokańskiej dyrekcji generalnej ds. bezpieczeństwa, która wchodzi w skład MSW w Rabacie, zatrzymano członków komórki terrorystycznej, której poziom aktywności hiszpański resort określił jako "niebezpieczny". Marokańska policja ma dowody na to, że planowali ataki na dużą skalę. Podczas nocnych spotkań wykonywali ćwiczenia fizyczne i szkolili się w zabójstwach przez obcinanie głów.

Lider siatki rekrutował członków grupy i indoktrynował ich wykorzystując fakt, że pracował jako asystent edukacyjny w ośrodku reedukacji dla nieletnich. Miał tam do czynienia z młodymi ludźmi, którzy wymagali szczególnego traktowania. Według źródeł, na które powołuje się agencja EFE, celem komórki było prowadzenie brutalnego dżihadu.

Pięciu pozostałych zatrzymanych ma marokańskie obywatelstwo. Jeden jest mieszkańcem Melilli, gdzie został zatrzymany. Policja przeszukuje tam dwa budynki. MSW Hiszpanii napisało, że w następstwie trwającej operacji "zneutralizowano niebezpieczne zagrożenie".

Od 26 czerwca 2015 roku, gdy Hiszpania poniosła stopień zagrożenia terrorystycznego do czwartego w pięciopunktowej skali, siły bezpieczeństwa zatrzymały 199 dżihadystów. Akcje odbywały się w kraju i za granicą.

Do najnowszej operacji doszło prawie trzy tygodnie po zamachach w Barcelonie i Cambrils, w Katalonii, w których zginęło 16 osób, a ponad 100 zostało rannych. Większość sprawców tego ataku była marokańskiego pochodzenia.

PAP

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 2. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 3. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 4. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 5. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 6. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 7. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 8. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook