Jedynie prawda jest ciekawa


Hiszpania wydaje 2 mln euro na utrzymanie ogrodzeń w Ceucie i Melilli

01.09.2017

- Władze Hiszpanii wydają rocznie ponad 2 mln euro na utrzymanie ogrodzeń granicznych w swoich enklawach w Maroku: Ceucie i Melilli. Imigranci regularnie, a czasem też masowo starają się przedrzeć na te terytoria. Budowa ogrodzeń była dofinansowana przez UE.

Jak ujawnił w piątek "El Pueblo de Ceuta", główny dziennik tej enklawy, rząd premiera Mariano Rajoya został w ostatnich dniach zobowiązany przez lewicowe ugrupowanie Unidos Podemos do ujawnienia kosztu utrzymania ogrodzeń granicznych w Ceucie i Melilli.

Rząd wyjaśnił, że pieniądze kierowane przez Madryt na utrzymanie płotów na granicy z Marokiem są rozdzielane przez urząd sekretarza stanu ds. bezpieczeństwa, wchodzący w skład ministerstwa spraw wewnętrznych.

W 2016 roku przekazał on na utrzymanie ogrodzeń granicznych w Ceucie 1,11 mln euro, zaś w Melilli - 1,05 mln euro. W pierwszym przypadku płot ma długość 8 km, w drugim - 12 km.

"Do tych środków należałoby dodać jeszcze kwotę 123 tys. euro na serwisowanie infrastruktury granicznej obu enklaw, a także 153 tys. euro na dział utrzymania czystości" - poinformował dziennik z Ceuty.

Budowa ogrodzeń granicznych w północnoafrykańskich enklawach Hiszpanii ruszyła pod koniec lat 90. i była dofinansowana z funduszy unijnych - informuje na swej stronie internetowej hiszpańska organizacja pozarządowa Delwende, która m.in. zajmuje się pomocą dla migrantów. Zarówno w Ceucie, jak i w Melilli koszt inwestycji przekroczył 30 mln euro.

Ponieważ od roku 2005 afrykańscy imigranci coraz częściej starają się przedostać do hiszpańskich enklaw ogrodzenia podwyższono do ponad 6 metrów, stawiając równocześnie dodatkowe płoty. Z czasem też powiększono infrastrukturę utrudniającą pokonanie ogrodzeń, jak rozbudowany system monitoringu, technologię nocnej obserwacji, dodano także zakopane pod ziemią czujniki, które rejestrują ruchy osób przemieszczających się w pasie przygranicznym, przekazują też do centrali służby granicznej sygnały dźwiękowe.

Rozbudowa ogrodzeń granicznych w Ceucie i Melilli nie odstraszyła imigrantów. Po roku 2014 nasiliły się masowe wtargnięcia, głównie grup z państw Afryki Subsaharyjskiej. Średnio raz na pół roku liczące po kilkaset osób grupy usiłują przeskoczyć ogrodzenie.

W czerwcu 2014 roku ówczesna komisarz UE ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem zapowiedziała podczas spotkania z ówczesnym szefem MSW Hiszpanii Jorge Diazem natychmiastową wypłatę dla rządu w Madrycie 10 mln euro na rozładowanie "napięcia migracyjnego" w Ceucie i Melilli. Środki te przeznaczono m.in. na rozbudowę centrów tymczasowego pobytu imigrantów (tzw. CETI), a także na modernizację ogrodzeń granicznych.

Pół roku później hiszpańscy dziennikarze ujawnili, że luksusowe pole golfowe usytuowane w sąsiedztwie ogrodzenia granicznego w Melilli zostało w 80 proc. sfinansowane z unijnego funduszu FEDER. Łączny koszt inwestycji wyniósł 2 mln euro.

W piątek rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Alexander Winterstein poinformował, że władze UE są gotowe przeanalizować zapowiadany przez rząd Węgier wniosek o finansowe wsparcie granic tego kraju. Zastrzegł, że KE nie finansuje budowy ogrodzeń, a solidarność działa w dwie strony.

 

O takie dofinansowanie zabiega premier Węgier Viktor Orban, który napisał w liście do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, że czas najwyższy, by europejska solidarność przejawiała się też w ochronie granic. Orban uznał za właściwe, by połowa kosztów poniesionych dotąd przez jego kraj na ochronę granicy, a wynoszących 270 mld forintów (ok. 883 mln euro), obciążyła Węgry, a połowa - Unię Europejską.

Na żądania Budapesztu odpowiedział też rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert, który podkreślił, że skoro Węgry w swych roszczeniach odwołują się do "europejskiej solidarności" to jest ona dla Berlina "centralnym elementem współpracy w Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście wyzwań związanych z problemem uciekinierów i migracji".

"Solidarności nigdy nie można traktować w sposób skrajnie selektywny" - zastrzegł rzecznik. Jak zaznaczył, ewentualny węgierski wniosek o wsparcie finansowe będzie rozpatrywać KE, a nie poszczególne państwa.

Seibert zwrócił uwagę na stanowisko KE, że solidarność jest zawsze "drogą, po której ruch odbywa się równocześnie w obu kierunkach".

Marcin Zatyka /PAP/zat/ fit/ ap/ 

Warto poczytać

 1. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 2. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 3. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 4. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 5. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 6. Il-20-18092018 18.09.2018

  Rosyjski resort nie ma wątpliwości. Izrael odpowiedzialny za zestrzelenie rosyjskiego samolotu w Syrii

  Rosyjskie MON w oficjalnym oświadczeniu uznało, iż syryjskie siły przeciwlotnicze omyłkowo zestrzeliło samolot wojskowy Ił-20. Zdaniem resortu pomyłka Syryjczyków powstała z powodu celowej prowokacji ze strony sił lotniczych Izraela

 7. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 8. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook