Jedynie prawda jest ciekawa


Hiszpania: kontrola finansów rodziny królewskiej

05.04.2013

Seria skandali korupcyjnych w hiszpańskiej polityce oraz na dworze królewskim, doprowadziła do projektu ustawy, który przewiduje kontrolę finansową głów państwa. Hiszpański dwór po długich negocjacjach wyraził na to zgodę.

Hiszpańska rodzina królewska wyraziła zgodę na objęcie ściślejszym nadzorem swych finansów - podała w piątek agencja Reutera. Kontrolę taką przewiduje debatowany w parlamencie projekt ustawy po serii skandali korupcyjnych w polityce i na dworze królewskim.

Negocjacje w tej sprawie między rządem a przedstawicielami rodziny królewskiej były prowadzone od dwóch miesięcy - pisze Reuters, powołując się na pragnące zachować anonimowe źródło w pałacu.

Projekt ustawy, skierowany do parlamentu przez premiera Mariano Rajoya w ramach walki z korupcją, zaostrza zasady dotyczące składania deklaracji podatkowych i oświadczeń majątkowych przez urzędników publicznych, formułuje zasady uprawiania lobbingu, zwiększa kary za korupcję oraz przewiduje dokładniejsze kontrole w fundacjach, związkach zawodowych i izbach handlu otrzymujących dotacje od państwa.

Obecnie popularność rodziny królewskiej jest wśród Hiszpanów na historycznie najniższym poziomie po ujawnieniu afery korupcyjnej, w którą uwikłany jest zięć króla, były reprezentant Hiszpanii w piłce ręcznej Inai Urdangarin i jego żona, księżniczka Cristina.

Według badającego sprawę sądu na Majorce istnieją dowody, że księżniczka Cristina współpracowała z mężem, któremu zarzuca się defraudację milionów euro z funduszy publicznych i oszustwa podatkowe, gdy w latach 2004-2006 kierował organizacją non-profit Instytut Noos. Tylko dzięki kontraktom z lokalnymi władzami otrzymała ona 6 mln euro m.in. na kongresy sportowe i turystyczne, które albo się nie odbyły, albo zapłata za nie była nieproporcjonalnie wysoka.

Notowania hiszpańskiego dworu u poddanych pogorszyły się także po kolejnych doniesieniach o wystawnym życiu rodziny królewskiej w czasach, gdy mieszkańcy kraju zmagają się ze skutkami kryzysu finansowego.

Skandale korupcyjne nie ominęły też rządzącej Partii Ludowej (PP) premiera Rajoya, która – jak zeznał jej były skarbnik Luis Barcenas - miała niejawne konto w szwajcarskim banku. Doniesienia te wstrząsnęły rządem i doprowadziły do podziałów w PP.

PAP, lz

[fot: PAP – EPA]

Warto poczytać

 1. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 2. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 3. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 4. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 5. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 6. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 7. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 8. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook