Jedynie prawda jest ciekawa


Handel wpływami w niemieckiej SPD

22.11.2016

Niemieckie firmy i lobbyści mogli „wynająć” sobie wysoko postawionych polityków SPD, w tym ministrów, za kwoty od 3 do 7 tysięcy euro. Spotkania z czołowymi politykami SPD za pieniądze były organizowane za pośrednictwem agencji medialnej, należącej do partii, „Network Media GmbH” - donosi niemiecka telewizja „ZDF”.

Jak ujawnił program telewizyjny "Frontal21" stacji ZDF - z lobbystami spotykali się m.in. minister sprawiedliwości Heiko Maas, minister pracy Andrea Nahles, minister środowiska Barbara Hendricks, minister ds. rodziny Manuela Scheswig, szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann, sekretarz generalny SPD Katarina Barley, poseł SPD Hubertus Heil i sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Matthias Machnig.

Minister sprawiedliwości Heiko Maas uczestniczył w dwóch takich rozmowach. Jedną z nich sponsorował holenderski bank ING-DiBa. Maas twierdzi, że nie wiedział iż jego spotkania z przedstawicielami banku były odpłatne. „Nie przyszło mi to do głowy” - podkreślił. 

Bank ING zaś zadeklarował, że w spotkaniu chodziło o „zapoznanie się”. „Nie oczekujemy od ministra niczego w zamian” - napisał bank w oficjalnej deklaracji. Szef SPD Sigmar Gabriel powiedział telewizji ZDF, że „nic nie wiedział o tych praktykach”. Według niemieckich mediów afera w SPD przypomina podobny skandal, który wybuchł w Niemczech w 2010 r., znany pod nazwą „Rent-a-Rüttgers”. Wówczas CDU w Nadrenii-Westfalii sprzedawała spotkania z ówczesnym premierem landu Norbertem Rüttgersem za tysiące euro. Gabriel ostro skrytykował wtedy ten proceder.

„My nie sprzedajemy oficjeli ani partii innym ludziom, nawet jeśli ci są bardzo bogaci” - przysięgał szef SPD. Tymczasem „Network Media GmbH potwierdziła, że Socjaldemokraci brali tysiące euro za spotkania z lobbystami i firmami. Nie chciała jednak zdradzić, do ilu dokładnie takich spotkań doszło. Zaznaczono jedynie, że w ciągu ostatnich 5 lat nie było ich więcej niż dziesięć rocznie.

Według niemieckiego karnisty prof. Franka Saligera z uniwersytetu w Monachium SPD „złamała prawo dotyczące finansowania partii politycznych”. Dla Sophie Schönberger, ekspertki w dziedzinie prawa publicznego, to co robili Socjaldemokraci jest „zdecydowanie nielegalne”. „To handel wpływami” - uważa Schönberger. ZDF postanowił w ramach dziennikarskiego śledztwa zaciągnąć oferty w „Network Media GmbH”, pozując jako jedna z zagranicznych firm. Jedna z ofert, którą niemiecka telewizja otrzymała, dotyczy spotkania z posłami Bundestagu wraz z ich asystentami i szefami biur - za bagatelną sumę 35 tys. euro.

„Kto jest w stanie bezpośrednio wpłynąć na posłów, przy okazji takich spotkań, oszczędza sobie wiele trudu. Bo to przecież oni (posłowie-red.) potem głosują nad ustawą. To, że politycy spotykają się z lobbystami czy różnymi innymi interesantami, jest normalne. Ale gdy płacone są za to pieniądze, których inni pewnie nie mają, wtedy mamy do czynienia z bardzo, ale bardzo wątpliwą praktyką” - podkreślił w rozmowie z „ZDF” ekspert ds. finansowania partii z uniwersytetu w Monachium Michael Koß.

Ryb, zdf.de 

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook