Jedynie prawda jest ciekawa


Nawet 100 tys. żołnierzy - Rosja szykuje największe manewry od czasów zimnej wojny

24.08.2017

Brytyjski dziennik "Guardian" opisał w czwartek niepokój w regionie Europy Środkowo-Wschodniej związany z planowanymi przez Rosję i Białoruś manewrami wojskowymi Zapad'17. "To mogą być jedne z największych ćwiczeń od czasów zimnej wojny" - twierdzi gazeta.

Według szacunków zachodnich urzędników i analityków, z którymi rozmawiał "Guardian", w ćwiczeniach może wziąć udział nawet 100 tys. żołnierzy. Gdyby te przewidywania się sprawdziły, byłyby to największe rosyjskie manewry od upadku ZSRR w 1991 roku. Rząd w Moskwie zapewnia jednak, że nie przekroczy limitu 13 tysięcy, powyżej którego powinien dopuścić międzynarodowych obserwatorów.

Jak jednak wynika z cytowanego przez "Guardiana" raportu płk dr Tomasza Kowalika z polskiego ministerstwa obrony narodowej i Dominika Jankowskiego z ministerstwa spraw zagranicznych, Rosjanie przygotowują 4 tys. wagonów kolejowych, które pozwolą na przewiezienie na Białoruś nawet 30 tys. personelu wojskowego.

Dziennik podkreślił, że do wrześniowych manewrów dojdzie w momencie trudnych relacji między Rosją a USA po tym, jak amerykański Kongres nałożył niedawno na Rosję kolejne sankcje wynikające z oskarżeń jej o próbę wpłynięcia na wynik amerykańskich wyborów prezydenckich w 2016 roku.

Jak zaznaczono, rosyjskie władze tłumaczą, że wzrost napięć pomiędzy Wschodem a Zachodem spowodowany jest rozszerzeniem NATO o państwa Europy Środkowo-Wschodniej, a także rozlokowaniem w Polsce i krajach bałtyckich kilku tysięcy żołnierzy w ramach wzmocnienia tzw. wschodniej flanki Sojuszu.

Dla porównania w zaplanowanych na listopad największych ćwiczeniach NATO w tym roku - Trident Javelin 17 - weźmie udział około trzech tysięcy żołnierzy. W przyszłorocznych manewrach - Trident Juncture 18 - ma jednak uczestniczyć nawet 35 tys. wojskowych.

"Guardian" zwrócił szczególną uwagę na niepokój władz Litwy, które obawiają się próby ataku na tzw. przesmyk suwalski, co odcięłoby kraje bałtyckie od reszty państw Sojuszu, a także wzmacniają kontrole na 45-kilometrowej granicy z należącym do Rosji obwodem kaliningradzkim.

Autor tekstu podkreślił, że ćwiczenia Zapad'17 są kolejnym elementem potencjalnie groźnego zachowania Rosji w regionie. Przypomina o cyberatakach na litewskie ministerstwa, o przelotach nad Morzem Bałtyckim kilkunastu rosyjskich samolotów wojskowych z wyłączonym transponderem i o wyposażeniu bazy w Kaliningradzie w pociski Iskander mogące przenosić głowice nuklearne.

Dziennikarz brytyjskiej gazety porównał stawiany płot odgradzający Litwę od obwodu kaliningradzkiego do słynnego przejścia granicznego Checkpoint Charlie, które w trakcie zimnej wojny oddzielało Berlin Wschodni od Zachodniego. Podkreślił, że choć nie stanowi fizycznej bariery przed inwazją, to jest linią demarkacyjną, której przekroczenie miałoby poważne konsekwencje.

Litewski minister spraw wewnętrznych Eimutis Misiunas powiedział "Guardianowi", że ogrodzenia na granicy z obwodem kaliningradzkim jest "czerwoną linią dla Rosji". Przekonywał jednak, że jego kraj "nie walczy z Rosją i nie chce walczyć z Rosją". "Mamy takiego sąsiada, wiemy jak z nim żyć i tak żyjemy" - dodał z uśmiechem.

Rosyjskie manewry Zapad'2017 odbędą się w dniach 14-20 września. W trakcie zimnej wojny manewry Zapad były największymi ćwiczeniami sowieckiej armii, w których brało udział nawet do 150 tys. wojskowych.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

fot. PD/Ministerstwo Obrony FR

Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 6. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 7. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 8. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook