Jedynie prawda jest ciekawa


Gruzja wymienia ambasadorów

05.01.2013

Gruziński MSZ oświadczył, że chce wymienić co najmniej dziewięciu ambasadorów; zarzuca im realizowanie wąskich interesów partii Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN) prezydenta Micheila Saakaszwilego.

Gruziński portal civil.ge przypomina, że ambasadorów na wniosek ministra spraw zagranicznych może odwołać jedynie prezydent.

"Istnieje lista ok. dziesięciu ambasadorów, których zastąpienie uważamy za właściwe" - powiedziała szefowa gruzińskiego MSZ Maja Pandżikidze. Nie wymieniła dyplomatów znajdujących się na liście, lecz sprecyzowała, że chodzi o ambasadorów w, jak się wyraziła, "ważnych krajach". Powiedział, że ambasady w tych państwach muszą być obsadzone przez dyplomatów, którzy "będą w sposób właściwy realizować politykę nowego rządu".

Portal civil.ge pisze, że na parę miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w Gruzji, które się odbyły 1 października r. 2012, ówczesne MSZ próbowało "zdyskredytować" w oczach obserwatorów i analityków lidera opozycji Bidzinę Iwaniszwilego i jego koalicję Gruzińskie Marzenie, która ostatecznie wybory wygrała. Ówczesne MSZ zaprzeczyło oskarżeniom.

Pandżikidze mówi, że od chwili objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych w rządzie Iwaniszwilego próbowała kilkakrotnie przedłożyć prezydentowi listę ambasadorów do wymiany, gdyż chciała dokonać zmian w listopadzie, ale, jak mówi, prezydent odwleka sprawę.

W połowie grudnia politycy UE wezwali Gruzję do poprawy standardów demokratycznych; odnieśli się w ten sposób do aresztowań członków poprzedniej ekipy, związanej z prezydentem Micheilem Saakaszwilim, do jakich doszło po objęciu rządów przez premiera Bidzinę Iwaniszwilego. Wcześniej zaniepokojenie    aresztowaniami wyraziła w rozmowie z Pandżikidze szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton. Minister spraw zagranicznych Gruzji powiedziała Clinton, że aresztowań w Gruzji dokonano w imię "przywrócenia sprawiedliwości i że wszystko odbędzie się zgodnie z prawem".

PAP/kop
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 2. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 3. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 4. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 5. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 7. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 8. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook