Jedynie prawda jest ciekawa


Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

23.05.2018
1270gruzjavsrussia
Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

Władze w Tbilisi skierowały sprawę do Trybunału 11 sierpnia 2008 roku. "Długi spór o to, co się wydarzyło i kto jest za to odpowiedzialny, osiągnął swój punkt kulminacyjny w środę, gdy zarówno strona rosyjska, jak i gruzińska przedstawiły mowy końcowe" - ocenia "The Guardian".

Według przedstawicieli Tbilisi podczas pięciu dni wojny w 2008 r. rosyjskie samoloty przeprowadziły ponad 100 ataków na gruzińskie cele, a do zbuntowanych Abchazji i Osetii Południowej wkroczyło ok. 30 tys. rosyjskich żołnierzy. Strona gruzińska twierdzi, że dysponuje dowodami, iż rosyjskie bomby zrzucano na obiekty cywilne, zabijając i raniąc niewinnych ludzi. Mają to być relacje świadków, zdjęcia satelitarne, filmy oraz podsłuchane rozmowy telefoniczne.

Jak przypomina "The Guardian", w 2016 roku zeznania złożyło ponad 30 świadków. Dotyczyły one czystek etnicznych wypędzonych ze swoich domów 20 tys. Gruzinów mieszkających w Osetii Południowej lub w pobliżu niej, ataku rakietowego na miasto Gori oraz torturowania więźniów.

Reprezentujący Gruzję brytyjski prawnik Ben Emmerson oskarżył w środę siły osetyjskie oraz inne nieregularne oddziały o systematyczne palenie gruzińskich domów i wiosek, przeprowadzanie zbiorowych egzekucji i grożenie śmiercią. Kontrola Moskwy nad Abchazją i Osetią Południową była częścią szerszego planu, a celem była "okupacja tak wielu terytoriów, ile może ujść na sucho" - zaznaczył.

Strona rosyjska wielokrotnie skarżyła się, że ETPCz jest "stronniczy i upolityczniony" - odnotowuje "The Guardian". Moskwa twierdzi, że wojnę rozpoczął prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, a jej oddziały działały jedynie w celu utrzymania pokoju w regionie.

Brytyjski dziennik przypomina, że śledztwo UE z 2009 r. wykazało, że wojna zaczęła się, gdy Saakaszwili przeprowadził atak artyleryjski na miasto Cchinwali, stolicę nieuznawanej Osetii Południowej. Unia odrzuciła gruzińskie twierdzenia, że działania te były sprowokowane przez rosyjską inwazję, i oskarżyła obie strony o naruszenia. Wskazała również, że wobec gruzińskich cywilów popełniono zbrodnie wojenne.

Wyrok Trybunału spodziewany jest jeszcze w tym roku. Jak zaznacza "The Guardian", może on mieć poważne konsekwencje, gdyż Kreml groził już wycofaniem się spod jurysdykcji trybunału. W 2015 r. prezydent Rosji Władimir Putin uchwalił ustawę stanowiącą, że Moskwa będzie ignorować orzeczenia Trybunału, jeżeli naruszą one konstytucję Rosji. Kreml do tej pory zrobił to tylko raz, odmawiając wypłaty 2 miliardów USD akcjonariuszom ze zbankrutowanej rosyjskiej firmy Jukos.

Według Emmersona Rosja "lobbuje publicznie i prywatnie za korzystnym (dla niej) wynikiem", grożąc wycofaniem się z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i zaprzestaniem finansowania ETPCz. Jego zdaniem "nie ma kompromisu w rozstrzyganiu w tej sprawie", a "wszystkie dowody są jednostronne".

(PAP)

fot. PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT


Warto poczytać

 1. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 2. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 3. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 4. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 6. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 7. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 8. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook