Jedynie prawda jest ciekawa


Grupa Wyszehradzka powinna się powiększyć?

22.07.2016

Grupa Wyszehradzka będzie musiała powiększyć się o nowe kraje z Europy Środkowej oraz Północnej, jeśli chce uzyskać rzeczywiste wpływy w Unii Europejskiej - oświadczył w piątek były minister spraw zagranicznych Węgier Geza Jeszenszky w telewizji M1.

Jeszenszky, który był szefem dyplomacji w rządzie Jozsefa Antalla w latach 1990-1994, ocenił, że po wystąpieniu z UE Wielkiej Brytanii same państwa Grupy Wyszehradzkiej nie będą w stanie doprowadzić do zmian w Unii.

Ponieważ jednak wiele państw "boryka się z podobnymi problemami", Grupa mogłaby w związku z przekształceniami w Europie stworzyć wspólną platformę, np. z Chorwacją, Słowenią, Rumunią, Bułgarią oraz państwami północnoeuropejskimi. Wtedy byłaby już "liczącą się siłą" - oznajmił Jeszenszky, komentując czwartkowy szczyt GV4 w Warszawie.

Jeszenszky, który był także ambasadorem Węgier w USA, Norwegii i na Islandii, przestrzegł jednak przed budowaniem swego rodzaju nowego bloku wschodniego.

Szefowie rządów państw V4 na czwartkowym spotkaniu w Warszawie ustalili, że Grupa Wyszehradzka na nieformalnym szczycie UE we wrześniu w Bratysławie złoży wspólną propozycję dotyczącą reformy Unii. Premier Beata Szydło powiedziała, że celem spotkania było przygotowanie wspólnych propozycji dotyczących przyszłości UE. Grupa Wyszehradzka ma je zaprezentować 16 września w w stolicy Słowacji. Wcześniej, na przełomie sierpnia i września, ma dojść do spotkania V4 w Krynicy, które ma posłużyć wypracowaniu ostatecznych propozycji - poinformował słowacki premier Robert Fico.

 

wkt/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 2. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 3. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 4. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 5. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 6. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 7. trumpduda30082018 18.09.2018

  Coraz bliżej spotkanie Andrzeja Dudy z prezydentem USA. O czym będą rozmawiać?

  Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda złożą we wtorek oficjalną wizytę w Białym Domu. Głównymi punktami wizyty będzie rozmowa w cztery oczy obu przywódców, spotkanie par prezydenckich i wspólna konferencja prasowa Dudy i Trumpa.

 8. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook