Jedynie prawda jest ciekawa


Grecja: Komentatorzy wróżą trudności koalicji

20.06.2012

Nową grecką koalicję czeka wiele problemów do rozwiązania; o jej losie przesądzi sukces albo porażka renegocjacji porozumienia pomocowego z MFW i UE a rola skrajnej prawicy pozostaje niepewna - uważają greccy komentatorzy, z którymi rozmawiała PAP.

Przywódca konserwatywnej Nowej Demokracji (ND) Antonis Samaras został w środę (20 czerwca) zaprzysiężony na premiera nowego koalicyjnego rządu Grecji. W skład koalicji oprócz ND, wejdzie socjalistyczny PASOK i Demokratyczna Lewica (DIMAR).

"W Grecji nie mamy tradycji rządu koalicyjnego, więc będzie to dla nas nowe doświadczenie. Na pewno będą problemy, ale mam nadzieję, że z powodu trudnej sytuacji, w jakiej znajduje się kraj, partnerzy rządowi dołożą wszelkich starań, aby skupić się na wspólnym celu uzdrowienia Grecji, a nie istniejących między nimi różnicach" - powiedział PAP komentator polityczny Pashos Mandrawelis. 

Jednym z pierwszych zadań nowego rządu będzie rozpoczęcie renegocjacji warunków porozumienia w sprawie pakietu oszczędnościowo-pożyczkowego zawartego między Grecją a trojką (Komisja Europejska, EBC, Międzynarodowy Fundusz Walutowy). Według wielu analityków, od sukcesu tego przedsięwzięcia będzie zależał los przyszłego rządu i to, jak długo on potrwa.

"Ta koalicja będzie miała dużo problemów. Nikt nie wie, ile przetrwa. Właściwie jedynym jej zadaniem będzie renegocjacja memorandum. Ale co się stanie, jeśli się jej to nie powiedzie? Co się stanie, jeśli będą musieli znowu obciąć wynagrodzenia i emerytury?" - powiedział PAP Kostas Jordanidis, komentator popularnej gazety "Kathimerini".

Jordanidis wskazuje na fakt, że chociaż nowy rząd będzie miał większość w parlamencie (179 miejsc na 300), nie przekłada się to na autentyczne poparcie ulicy.

"Głosy oddane przede wszystkim na Nową Demokrację ale też na PASOK były w wielu wypadkach głosami taktycznymi. Ludzie wybrali mniejsze zło. Głosy oddane na lewicową SYRIZĘ są o wiele bardziej zjednoczone pod względem ideologicznym" - powiedział.

Jordanidis uważa też, że w ferworze obecnej debaty, za mało uwagi poświęca się dwóm skrajnie prawicowym partiom, które razem zdobyły ponad 14 proc.

"Wszyscy mówią o SYRIZIE i zastanawiają się, czy Aleksis Cipras (lider SYRIZY) wyprowadzi ludzi z powrotem na ulicę, a tak naprawdę Niezależni Grecy i Złota Jutrzenka, które przecież też weszły do parlamentu, mogą sprawić tyle samo, a być może jeszcze więcej problemów" - dodał.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 5. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 6. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 7. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 8. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook