Jedynie prawda jest ciekawa


Grecja: kolejny neonazistowski deputowany aresztowany

30.06.2014

Tymczasowy areszt wobec kolejnego deputowanego neonazistowskiej Złotej Jutrzenki, któremu zarzucono przynależność do organizacji przestępczej i kierowanie nią zarządził grecki sąd. To już ósmy deputowany tego ugrupowania, który trafił do aresztu.

Artemis Matteopulos, który jest partnerem córki szefa ugrupowania Nikolaosa Michaloliakosa, napisał w oświadczeniu, że Złota Jutrzenka pada ofiarą politycznego prześladowania i zaprzeczył, jakoby partia była organizacją przestępczą.

Matteopulos jest ósmym z 16 deputowanych Złotej Jutrzenki, którzy za kratkami oczekują na proces. Na początku czerwca do tymczasowego aresztu pod takimi samymi zarzutami jak Matteopulos trafił Nikos Kuzilos.

Wśród pozostałych posłów neonazistowskiej partii, którzy przebywają w areszcie, są m.in. jej lider Michaloliakos oraz numer dwa w ugrupowaniu Kristos Pappas.

Deputowanym zarzuca się różne przestępstwa, m.in. nielegalne posiadanie broni. Większość z nich została aresztowana pod koniec września ub.r. pod zarzutem przynależności do przestępczego ugrupowania. Była to reakcja na serię ataków na imigrantów oraz na zamordowanie walczącego z rasizmem rapera Pawlosa Fyssasa. Do zbrodni przyznał się członek Złotej Jutrzenki.

Wszyscy deputowani zaprzeczają, jakoby złamali prawo i twierdzą, że broń palna znaleziona w ich domach, na którą nie mieli zezwoleń, służyła im do ochrony osobistej.

Od ubiegłego tygodnia w areszcie domowym przebywa też żona Michaloliakosa, deputowana Eleni Zaruli. Wkrótce sąd zdecyduje, czy także ona trafi do tymczasowego aresztu.

Data procesu członków Złotej Jutrzenki nie została jeszcze ustalona, ale według agencji AFP nie rozpocznie się on przed końcem 2014 roku. 

Utworzona w latach 80. XX wieku Złota Jutrzenka, która niegdyś była ugrupowaniem marginalnym, zyskała na popularności w 2011 roku, gdy sfrustrowani kryzysem i bezrobociem Grecy zaczęli się odwracać od partii politycznych głównego nurtu. W wyborach z 2012 roku zdobyła 18 miejsc w 300-osobowym parlamencie. Obecnie ma 16 deputowanych, gdyż od 2012 roku dwóch posłów odeszło z grupy parlamentarnej.

W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego Złota Jutrzenka uplasowała się na trzecim miejscu.

Członkowie Złotej Jutrzenki są podejrzewani o co najmniej dwa zabójstwa i liczne ataki na cudzoziemców.


Greg/PAP
[fot. Wikimedia Commons/Steve Jurvetson/licencja CC 2.0]Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

  1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

    Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

    Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

  2. londyn06042018 17.08.2018

    Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

    Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

  3. isismil16082018 16.08.2018

    Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

    Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

  4. pozar16082018 16.08.2018

    W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

    Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

  5. niemcy15082018 15.08.2018

    Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

    Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

  6. denmark15082018 15.08.2018

    Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

    Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

  7. germany29042018 15.08.2018

    Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

    Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook