Jedynie prawda jest ciekawa


Główne partie w PE nie chcą ambasadora Trumpa

03.02.2017

Liderzy trzech największych grup w PE lobbują za odrzuceniem kandydata Trumpa na ambasadora USA przy UE. Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber oraz przywódca Liberałów (ALDE) Guy Verhofstadt napisali wspólny list do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, w którym proponują by UE „odrzuciła kandydaturę Teda R. Mallocha.

List do Tuska (oraz do szefowej unijnej dyplomacji Federici Mogherini) w tej samej sprawie wysłał także szef socjalistów w PE (S&D) Gianni Pitella. W nim włoski europoseł przekonuje, że „Malloch to zły wybór”. „Powinien zostać uznany za persona non grata” - twierdzi Pitella. 

Co tak rozzłościło euroentuzjastów w PE? Ted Malloch w wywiadzie dla BBC wieszczył szybki upadek euro i pochwalał Brexit. Malloch stwierdził, że optuje za „pełnym wyjściem Londynu z UE”. Zdaniem przyszłego ambasadora umożliwiłoby to „zerwanie z biurokracją Brukseli". Malloch dodał, że przewiduje rozpad Unii w obecnej formie, lub jej mocne przedefiniowanie.

Zdaniem Webera i Verhofstadta na tym jednak nie koniec „grzechów” Mallocha, który według nich miał poza tym grozić, że USA „ujarzmią Unię Europejską” jak niegdyś Związek Sowiecki. „Te wypowiedzi świadczą o oburzającej wrogości wobec wartości, które definiują Unię Europejską. Może to negatywnie wpłynąć na relacje transatlantyckie” - piszą Weber i Verhofstadt, którzy nawołują Tuska do tego, by „nie zaakceptował kandydatury Mallocha”. 

Pitella zaś w swoim liście ostrzega, że obsadzenie Mallocha w roli ambasadora USA przy UE „może wzmocnić populistów i eurosceptyków w Europie”. 

Kraj, który chce mieć ambasadora przy UE musi uzyskać zgodę przewodniczącego Rady Europejskiej (od 2009 r., gdy to stanowisko zostało stworzone), oraz wszystkich 28 państw członkowskich UE.

Ryb, euractiv.com

Fot. [freeimages.com/Twitter/@TheSun]

Warto poczytać

 1. 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

 2. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 3. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 4. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 7. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 8. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook