Jedynie prawda jest ciekawa


Gil o manewrach Chin i Rosji na Bałtyku: możliwy krok do głębszej obecności Chin w regionie

26.07.2017

Chiny chcą być mocarstwem globalnym, to państwo, które myśli bardzo długofalowo i być może to jest pierwszy krok jakiejś głębszej obecności chińskiej w naszym regionie - powiedział politolog prof. Andrzej Gil z KUL o rosyjsko-chińskich ćwiczeniach na Bałtyku.

- Chiny są mocarstwem, natomiast Rosja żyje przeszłością - powiedział w rozmowie z PAP profesor KUL Andrzej Gil. Dlatego - jego zdaniem - ze strony rosyjskiej ćwiczenia "to jest troszeczkę kokietowanie strony chińskiej". Ekspert zwrócił uwagę na to, że ćwiczenia "Morska Współpraca" zwykle odbywały się na Dalekim Wschodzie, jak stwierdził: "tej części regionu Azji i Pacyfiku, która jest naturalnie utożsamiana z kontaktami rosyjsko-chińskimi".

- Dzisiaj mamy okręty chińskie na Bałtyku - podkreślił. W jego opinii, Rosja widzi w tym potwierdzenie swojego statusu jako istotnego gracza światowego "skoro eskadra chińska pokonała tysiące mil morskich, wpłynęła tutaj na Bałtyk i razem z Rosjanami w Bałtyjsku będzie sobie tam ćwiczyła jakieś swoje rozwiązania taktyczne".

Z drugiej strony - stwierdził politolog - Chińczycy nie są "czynnikiem dalekim"- Chiny chcą być mocarstwem globalnym, Chiny robią wszystko, żeby tym mocarstwem zostać. Dla nich obecność na Bałtyku wydaje się z ich perspektywy naturalna - powiedział i dodał: "skoro Amerykanie mogą penetrować wszystkie regiony, akweny świata, Chińczycy uważają, że mają takie same prawo".

W opinii Gila manewry w istocie świadczą o słabości Rosji. Ale - jak ocenił - pokazują też długofalowe myślenie chińskiego kierownictwa. - Być może to jest pierwszy krok jakiejś głębszej obecności chińskiej tutaj właśnie w naszym regionie - stwierdził.

- Nie bądźmy naiwni, Chiny mają własne interesy globalne i dla nich NATO jest takim samym przeciwnikiem jak - wydaje się - dla Rosji - ocenił prof. Gil.

Jego zdaniem różnica między Chinami i Rosją jest jednak taka, że Chiny mają w tym momencie niemal"nieograniczone zasoby". - Wszelka tego typu manifestacja jest bardzo groźnym znakiem, że coś się dzieje, że ta równowaga, właściwie ten układ, który się wytworzył ze Stanami Zjednoczonymi i NATO jako tym wiodącym elementem bezpieczeństwa, że on się powoli łamie - powiedział Andrzej Gil. - Jeżeli Rosjanie godzą się na to, żeby być de facto takim przyczółkiem dla Chin, jest to dla nas bardzo groźne - ocenił.

Rosyjsko-chińskie ćwiczenia morskie pod kryptonimem "Morska Współpraca-2017" rozpoczęły się w ubiegły piątek na Bałtyku. Chińskie okręty po raz pierwszy pojawiły się w Bałtyjsku, głównej bazie rosyjskiej Floty Bałtyckiej. Ćwiczenia zakończą się 28 lipca.

Na wspólne manewry Chiny wysłały jeden ze swych najnowocześniejszych okrętów - niszczyciel Hefei, z towarzyszącą mu fregatą i okrętem zaopatrzenia. Rozpoczęły one rejs 18 czerwca i przebyły około 10 tys. mil morskich, płynąc przez Morze Śródziemne. Na ćwiczenia chińska armia skierowała także śmigłowce pokładowe i piechotę morską.

W Pekinie zapowiedziano, iż głównym celem ćwiczeń ma być zwiększenie skuteczności współdziałania marynarek wojennych Rosji i Chin w przeciwdziałaniu zagrożeniom dla bezpieczeństwa na morzu.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 2. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 3. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 4. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 5. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 6. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook