Jedynie prawda jest ciekawa


Gauck rezygnuje z ubiegania się o reelekcję

06.06.2016

Prezydent Niemiec Joachim Gauck oświadczył w poniedziałek, że nie będzie się ubiegał o ponowny wybór na najwyższy urząd w państwie. Jego pierwsza kadencja kończy się w marcu. 76-letni polityk uzasadnił swoją decyzję zaawansowanym wiekiem.

"Zdecydowałem, że nie będę ponownie kandydować na urząd prezydenta" - oświadczył Gauck na konferencji prasowej w swojej siedzibie - pałacu Bellevue w Berlinie. Jak zastrzegł, podjęcie takiej decyzji "nie przyszło mu łatwo".

"Czuję się dobrze. Jestem jednak świadom tego, że okres życia między 77 a 82 rokiem życia jest inny niż czas obecny". Jak wyjaśnił, nie może zagwarantować, że przez kolejne pięć lat będzie nadal dysponował konieczną do sprawowania urzędu witalnością i energią.

"Sposób podejścia do własnego wieku jest kwestią bardzo indywidualną. Ja rozstrzygnąłem ją właśnie w ten sposób" - zaznaczył prezydent. Zapewnił, że do końca obecnej kadencji, czyli do 17 marca 2017 będzie wykonywał obowiązki prezydenta "z należytą powagą, poświęceniem i radością".

Dyskusja o przyszłości Gaucka trwała od kilku miesięcy. Prezydent zapowiedział w kwietniu, że poinformuje o swojej decyzji "na początku lata". O tym, że Gauck zrezygnuje z reelekcji, napisał jako pierwszy w sobotę tabloid "Bild".

Były wschodnioniemiecki pastor cieszy się ogromną popularnością w społeczeństwie. W najnowszym, opublikowanym w zeszłym tygodniu sondażu za jego pozostaniem na urzędzie opowiedziało się 70 proc. ankietowanych. Jego kandydaturę popierały wszystkie - z wyjątkiem Lewicy - partie reprezentowane w Bundestagu, zarówno koalicja rządowa CDU/CSU i SPD, jak także opozycyjna partia Zieloni. Do pozostania na stanowisku namawiała go także kanclerz Angela Merkel.

W minionych ponad czterech latach Gauck dał się poznać jako "niewygodny" prezydent. Opowiadał się za przejęciem przez Niemcy większej odpowiedzialności za politykę międzynarodową, argumentując, że balast II wojny światowej nie może być usprawiedliwieniem dla unikania konfliktów i "dekowania się". Nie szczędził słów krytyki pod adresem Rosji kierowanej przez prezydenta Władimira Putina. Krytykował otwarcie deficyt demokracji w Turcji i Chinach.

Ze względu na swoją opozycyjną przeszłość w NRD Gauck nawiązywał często do polskiej "Solidarności" i roli Polski w obaleniu muru berlińskiego i zjednoczeniu Niemiec. Z pierwszą zagraniczną wizytą po zaprzysiężeniu na prezydenta przyjechał w marcu 2012 roku do Warszawy. "Polska jest europejskim krajem wolności i ja jako człowiek popierający wolność czuję się dobrze tam, gdzie ona mieszka" - powiedział wówczas.

Zbulwersował niemiecką opinię publiczną twierdząc, że Polacy są bardziej pracowici niż Niemcy. W 2014 roku podczas uroczystości na Westerplatte upamiętniających 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej wygłosił przemówienie zawierające ostre antyrosyjskie akcenty. Gauck kierował w latach 1990-2000 urzędem do spraw akt wschodnioniemieckiej tajnej policji Stasi.

Wśród ewentualnych następców Gaucka wymieniani są przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert, minister finansów Wolfgang Schaeuble - obaj z CDU oraz szef dyplomacji Frank-Walter Steinmeier (SPD).

Wybory prezydenckie odbędą się 12 lutego 2017 roku. Prezydenta Niemiec wybiera Zgromadzenie Federalne, gremium składające się z 631 posłów do Bundestagu i takiej samej liczby elektorów wybieranych przez parlamenty 16 krajów związkowych.

Żadna partia nie dysponuje obecnie absolutną większością pozwalającą na przeforsowanie własnego kandydata w pierwszych dwóch turach. W trzeciej turze do wyboru wystarczy zwykła większość. Najsilniejszy blok tworzą partie chadeckie CDU i CSU.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 2. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 3. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 4. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 5. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 6. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 7. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 8. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook