Jedynie prawda jest ciekawa


Gabriel po wyborze Trumpa: Walka demokracji z autorytaryzmem

12.11.2016

Niemiecki wicekanclerz napisał tekst dla niemieckiego tygodnika "Der Spiegel".

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel uznał zwycięstwo Donalda Trumpa w USA za dowód, że kluczowym elementem współczesnego świata nie jest starcie chrześcijaństwa z islamem, lecz konfrontacja między liberalną demokracją a autorytarnymi i nacjonalistycznymi ruchami.

"Prawdziwe +Clash of Civilizations+ (starcie cywilizacji) nie jest konfrontacją chrześcijaństwa z islamem, lecz walką liberalnych i socjalnych demokracji z próbami dzielenia naszych społeczeństw przez autorytarne, nacjonalistyczne i szowinistyczne ruchy" - napisał Gabriel w tekście opublikowanym w najnowszym, dostępnym od soboty wydaniu tygodnika "Der Spiegel".

Wicekanclerz Gabriel kieruje w koalicyjnym rządzie Angeli Merkel resortem gospodarki i energetyki. Jest też przewodniczącym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) - ugrupowania tworzącego wraz z CDU i CSU koalicję rządową.

"The Clash of Civilizations" to wydana w 1996 roku książka amerykańskiego politologa Samuela Huntingtona, w której przepowiadał on starcie Zachodu ze światem islamu w 21. wieku.

"Podsycanie uprzedzeń wobec obcokrajowców i uchodźców jest dla zwolenników autorytaryzmu jedynie przynętą mającą skusić zdezorientowanych wyborców. W rzeczywistości chodzi im o likwidację nowoczesności" - pisze Gabriel.

Siły te chcą powrotu do czasów, w których znów nie będzie oczywistością, że "kobiety pracują, nie musząc za to przepraszać, że szefowie nie kierują przedsiębiorstwami tak jakby byli dziedzicami, a homoseksualne pary spacerują bez strachu po ulicach" - ostrzega niemiecki socjaldemokrata.

Zdaniem Gabriela Trump jako prezydent będzie posługiwał się bardziej cywilizowanym językiem. "Jego zwolennicy będą jednak domagali się spełnienia obietnic: powrotu do czasów sprzed Johna F. Kennedy'ego. A w Niemczech zwolennicy autorytaryzmu z AfD będą chcieli powrotu do epoki sprzed Willy'ego Brandta, a co poniektórzy nawet sprzed Konrada Adenauera" - czytamy w eseju autorstwa Gabriela.

Wicekanclerz tłumaczy, że zwolennicy autorytaryzmu wykorzystują rozczarowanie wielu ludzi z powodu rosnących społecznych nierówności oraz pogłębiający się dystans elit politycznych i gospodarczych wobec obywateli.

Z jednej strony "samozwańcze elity w gospodarce, polityce i mediach" powtarzają, że nie istnieje

alternatywa wobec globalizacji, a równocześnie obywatele "musieli obserwować, jak rosnąca pazerność i nie idące w parze z pracą bogactwo pogłębiały rozwarstwienie społeczeństwa" - wyjaśnia Gabriel. Jego zdaniem właśnie te czynniki są przyczyną nienawiści do elit.

Szef SPD przypomina, że obowiązkiem jego partii jest troska o ludzi pracy. Przypomina, że to właśnie robotnicy zdecydowali osiem lat temu o odrzuceniu traktatu UE w Irlandii, umowy z Ukrainą w Holandii i Brexicie w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska stała się dla wielu ciężko pracujących ludzi "nie obietnicą, lecz dalekim od rzeczywistości projektem elit". Mają wrażenie, że nie odgrywają (w tym projekcie) żadnej roli, że bardziej się liczą znajomości niż praca - zauważa.

Kończąc swój tekst, Gabriel wymienia płacę minimalną, ograniczenie wzrostu czynszu, inwestycje w oświatę jako projekty rządu Niemiec, służące "pracującym warstwom średnim". Polityka niemieckiego rządu jest dowodem na to, że "wszyscy ludzie w tym kraju są równi" - kończy wicekanclerz Niemiec.

Z Berlina Jacek Lepiarz

fot. Wikimedia Commons

Warto poczytać

 1. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 2. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 3. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

 4. Salvini-13062018 13.08.2018

  Aquarius ze 140 imigrantami na Morzu Śródziemnym. Salvini: Jednostka nie zobaczy żadnego włoskiego portu

  Rząd Włoch apeluje do Wielkiej Brytanii, by wzięła na siebie odpowiedzialność za statek organizacji pozarządowych z ponad 140 migrantami uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Jednostki Aquarius pod banderą Gibraltaru władze Włoch nie wpuszczają do swoich portów.

 5. prezkoreii13082018 13.08.2018

  Formalny koniec wojny koreańskiej coraz bliżej? W wrześniu szczyt przywódców obu Korei w Pjongjangu

  Kolejny szczyt przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem odbędzie się we wrześniu w Pjongjangu - uzgodniły w poniedziałek delegacje obu krajów n spotkaniu w granicznej wsi Panmundżom. Nie ogłoszono konkretnej daty tego szczytu.

 6. 1270beldumas 12.08.2018

  Brał udział w rzezi Belgów. Teraz szuka w Belgii...azylu.

  Major Bernard Ntuyahaga, skazany na dwadzieścia lat więzienia za pomoc w morderstwie 10 belgijskich żołnierzy, miał złożyć aplikację o przyznanie azylu w Belgii. Wyciek informacji o tym do mediów wzbudził furię rodzin ofiar i belgijskiego społeczeństwa

 7. 1270sywilnoas 12.08.2018

  Duży sukces polskiej dyplomacji. Sojusz polsko-litewski coraz mocniejszy. Widać to po takich gestach

  Litewskie MSZ zezwoliło swym pracownikom na oryginalną, niezlituanizowaną formę zapisu imienia i nazwiska w resortowych adresach mailowych - poinformowała w niedzielę polska rozgłośnia w Wilnie Radio Znad Wilii.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook