Jedynie prawda jest ciekawa


„FT”: Rosja atakuje światowy porządek

20.10.2016

Cena rosyjskich ataków na Aleppo to nie tylko tragedia Syryjczyków, ale też światowy ład, jaki nastał po zimnej wojnie, który Moskwa podważa. Rosja musi zapłacić cenę za interwencję w Syrii, a Zachód nie może już jej pobłażać - pisze "Financial Times".

To, czego dopuszczają się Rosjanie w trakcie walk o Aleppo, które "zamieniają w wielki masowy grób", to haniebne zbrodnie, a reżim Baszara el-Asada, wspierany przez Moskwę, wykorzystuje najbardziej okrutne i bezprawne metody wyniszczania własnej ludności - czytamy w czwartkowym artykule redakcyjnym.

„Zachodnie kraje muszą sobie zdać sprawę, że w Aleppo celem ataku jest też międzynarodowy system zasad, jaki został wypracowany po drugiej wojnie światowej” - podkreśla "FT", porównując postawę Zachodu wobec Syrii do bezczynności holenderskich sił pokojowych, które podczas wojny na Bałkanach były biernymi świadkami masakry Muzułmanów w Srebrenicy.

Brytyjski dziennik podkreśla, że prezydent USA Barack Obama wykazał się w swej polityce wobec konfliktu syryjskiego słabością i brakiem konsekwencji, a zajęta swymi wewnętrznymi kryzysami UE również postała bierna. Wykorzystał to umiejętnie prezydent Władimir Putin.

„Ośmielony nieskuteczną reakcją Zachodu, (Putin) przekreślił ważne porozumienia dotyczące kontroli broni. Zbliżył ponownie pociski nuklearne do granic Europy. Rosja jest też podejrzewana o stosowanie cyberataków do ingerencji w amerykańskie wyboru. Relacje między Moskwą a Zachodem znalazły się na najbardziej niebezpiecznym etapie od ponad trzech dekad” - wylicza "FT". 

Rosja rozmieściła niedawno w Syrii zaawansowany systemu obrony powietrznej S-300 i ostrzegła USA przed przeprowadzaniem ewentualnych ataków na syryjskie siły reżimowe. „Oznacza to, że próba wprowadzenia nad Syrią strefy zakazu lotów staje się bardziej ryzykowna i niesie groźbę bezpośredniej konfrontacji militarnej z Rosją”- ostrzega "FT" przed dwudniowym szczytem Unii Europejskiej, który rozpocznie się w czwartek po południu. Ma on być poświęcony między innymi relacjom z Rosją.

„Szczyt daje UE okazję pokazania, że istnieje cena, którą trzeba zapłacić za tę agresję” - podkreśla dziennik, przypominając, że rosyjska gospodarka nie jest odporna na zachodnie sankcje.

„Zachód musi ponownie wyznaczyć granice (...). Bardziej ugodowe stanowisko (wobec Rosji) w kwestiach politycznych i gospodarczych może rozładować napięcia na krótką metę. Na dłuższą - ośmieli ono tylko Putina do dalszego prężenia muskułów” - konkluduje "Financial Times". 

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 2. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 3. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 4. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 5. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 6. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 7. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 8. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook