Jedynie prawda jest ciekawa


"FT": Nie rezygnujmy z Erdogana

10.08.2016

UE i USA mogą mieć większy wpływ na prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana niż się wydaje, a wizyta w Rosji to oznaka pragmatyzmu tego przywódcy. Zachód nie powinien jednak iść na ustępstwa wobec Ankary - pisze w środę "Financial Times".

Zdaniem brytyjskiego dziennika Erdogan zawsze był niestabilnym partnerem, a już zwłaszcza w ostatnich miesiącach. W czerwcu, kiedy stosunki między Ankarą a Moskwą były jeszcze zamrożone z powodu ubiegłorocznego zestrzelenia rosyjskiego bombowca, Turcja finalizowała porozumienie z UE, w ramach którego w zamian za gotówkę i zniesienie unijnych wiz miała kontrolować napływ uchodźców do Europy. "Teraz porozumienie migracyjne praktycznie się załamało, a prezydent Rosji Władimir Putin urządza pokaz solidarności z tureckim prezydentem po nieudanym puczu, który pogrążył Turcję w chaosie i ogromnie obciążył jej relacje z Zachodem" - czytamy w artykule redakcyjnym. "Putin z radością popiera podobnego do siebie bezkompromisowego przywódcę, który jest krytykowany przez liberalne demokracje. Skorzysta też z każdej okazji, by wbić klin między Turcję a jej sojuszników w NATO" - zauważa gazeta. 

Chociaż Turcja nie była solidnym partnerem Zachodu w walce z Państwem Islamskim, to odgrywała rolę kluczowego szlaku przerzutu broni dla rebeliantów walczących z siłami prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Teraz znajdzie się pod presją, by milcząco zaakceptować stanowisko Moskwy, że podczas przyszłej transformacji w Syrii Asad musi pozostać na stanowisku - dodaje "FT". 

Jednak mimo tego ryzyka rosyjsko-tureckie rozmowy w sprawie Syrii mogą mieć pewien pozytywny rezultat - twierdzi dziennik. Bez zaangażowania Ankary i Moskwy nie uda się osiągać politycznego rozwiązania tego konfliktu, a w interesie obu stolic jest zakończenie oblężenia Aleppo, które pokazuje ograniczenia rosyjskich sił powietrznych i które może doprowadzić do nowej fali uchodźców do Turcji. "Mimo strachu Zachodu przed tym, że Turcja może dryfować ku autokracji, jest zbyt wcześnie, by zrezygnować z Erdogana. Jego wizyta w Moskwie to wykalkulowany afront wobec Zachodu, ale także oznaka jego fundamentalnego pragmatyzmu. Turcja nie może pozwolić sobie na prowadzenie walki ze wszystkimi swymi sąsiadami" - ocenia gazeta. 

Zamachy terrorystyczne i niestabilność polityczna odstraszają turystów i inwestorów, a Rosja może pomóc tureckiej gospodarce, znosząc sankcje i ożywiając umowy handlowe. "Jednak to UE pozostaje o wiele ważniejszym partnerem handlowym (Turcji - PAP), a NATO najlepszym gwarantem bezpieczeństwa w nękanym problemami regionie" - podkreśla "FT". Zdaniem dziennika Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki mogą mieć większy wpływ na władze Turcji niż im się wydaje. Ankara twardo upierała się przy swoim w sprawie kryzysu migracyjnego, ale choć próba wojskowego zamachu stanu zakłóciła patrolowanie wybrzeża, to nie odnotowano wzrostu liczby uchodźców - zauważa dziennik. "UE i USA nie powinny iść na żadne ustępstwa z Turcją. Powinny potępić wszelkie przypadki naruszania praworządności i naciskać, by Ankara przedstawiła dowody uzasadniające ewentualną ekstradycję Fethullaha Gulena", mieszkającego w USA muzułmańskiego kaznodziei, którego prezydent Erdogan uważa za odpowiedzialnego za pucz - czytamy. 

Jednocześnie UE i USA muszą uznać, że Turcja stoi przed wyzwaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. "Wielu zachodnim rządom sporo czasu zajęło potępienie zamachu stanu, co zraziło nawet tych Turków, którzy sprzeciwiają się Erdoganowi, i wywołało podejrzenia, że Zachód wspierał pucz. Jednak warto by było jasno przyznać, iż pozycja Turcji byłaby teraz o wiele gorsza, jeśli generałom by się udało" - konkluduje "Financial Times".

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook