Jedynie prawda jest ciekawa


Francuskie media alarmują: manewry Wostok-2018 ilustracją militarnej potęgi Rosji

11.09.2018
iskander11072018
Francuskie media alarmują: manewry Wostok-2018 ilustracją militarnej potęgi Rosji

W wielu publikacjach o rozpoczętych we wtorek manewrach Wostok-2018 media we Francji zwracają uwagę na odrodzenie potęgi militarnej Rosji, rozważają ewentualność wybuchu nowej wojny światowej i zastanawiają się czy sojusz z ChRL to rzeczywistość czy tylko fasada.

- NATO zaniepokojone wielkimi manewrami rosyjskimi - informuje francuskie radio dla zagranicy RFI. "We wtorek Rosja rozpoczyna największe w swej historii manewry wojskowe, uznane przez NATO za ćwiczenie do konfliktu o wielkim natężeniu" - brzmi tytuł we wtorkowym numerze dziennika "Liberation".

Korespondent RFI w Brukseli Pierre Benazet przypomina, że zeszłoroczne manewry Zapad-2017, w których wzięło udział "jedynie 13 tys. żołnierzy", "już sprowokowały żywe niepokoje NATO, szczególnie, co oczywiste, Polski (...)". I wskazuje, że tym razem, przy manewrach Wostok-2018, "czujność Sojuszu sama się narzuca".

Dziennikarz RFI, podobnie jak inni francuscy komentatorzy, zwraca uwagę, że "od aneksji Krymu, NATO i Rosja powróciły do wzajemnej nieufności z czasów zimnej wojny, nieufności szczególnie intensywnej, gdy w grę wchodzą wielkie manewry, jak i interwencja w Syrii". "Liberation" do przyczyn tej nieufności dorzuca "niezliczone oskarżenia o ingerencję w politykę (krajów) Zachodu".

Tygodnik "L'Obs" definiuje rok 2014, jako moment "poważnego pogorszenia stosunków między Moskwą a Zachodem". "Od tego czasu, od Kaukazu po Bałtyk i aż do Arktyki, Rosja mnoży ćwiczenia wojskowe. Jednocześnie piętnuje ekspansję NATO u jej granic, która według przyjętej wtedy nowej doktryny wojskowej stanowi fundamentalne zagrożenie dla jej bezpieczeństwa" - wskazuje "L'Obs".

"Odrodzenie rosyjskiej potęgi wojskowej" dziennikarka tygodnika Sara Daniel plasuje we wrześniu 2015 r., kiedy to "Rosja zaangażowała się militarnie w konflikt syryjski". Jej zdaniem ówczesny prezydent USA Barack Obama uwierzył "analitykom, którzy przewidywali, że Syria będzie dla Moskwy nowym Afganistanem i wstrzymał się od interwencji, choć zobowiązał się do niej po użyciu broni chemicznej przez rząd syryjski". Zdaniem Daniel oraz innych komentatorów to bierność Waszyngtonu pozwoliła Rosji powrócić na arenę międzynarodową w roli "drugiej w świecie potęgi militarnej".

"L'Obs", cytuje na swym portalu internetowym rosyjskiego eksperta Pawła Felgenhauera, dla którego w tych manewrach "chodzi o przygotowanie przyszłej wojny światowej". Twierdzi on, że rosyjski "sztab generalny przewiduje, że wybuchnie ona po roku 2020" i przyjmie formę "wojny globalnej lub serii
konfliktów regionalnych wysokiego natężenia. A nieprzyjaciel to Stany Zjednoczone i ich sojusznicy
".

Zdaniem eksperta kluczowe znaczenie ma uczestnictwo 3200 Chińczyków w tych ćwiczeniach, chociaż nie jest to wielka liczba. A to dlatego, że "nie chodzi tu o sygnał ani o przesłanie, ale o przygotowanie prawdziwej wojny o wielkim natężeniu".

"L'Obs" przytacza podobną analizę rzecznika NATO Dylana White'a, który rosyjskie przygotowania do wojny światowej przypisuje "tendencji, jaką obserwujemy już od pewnego czasu - że Rosja coraz bardziej pewna siebie w sposób znaczący podwyższa budżet obronny i swą obecność wojskową".

Aleksander Golc, przedstawiony jako rosyjski niezależny analityk wojskowy, w poniedziałkowym wywiadzie telewizyjnym cytował chińskiego stratega Sun Zi (VI w. p.n.e.), według którego "dobry generał wygrywa bitwę przed jej rozpoczęciem". Ekspert twierdzi, że jeżeli manewry Wostok-2018 miały na celu ukazanie potęgi wojskowej Rosji jej potencjalnym przeciwnikom, to cel został już osiągnięty, gdyż komentarze pokazują, jak głębokie wrażenie na Zachodzie zrobiła dyslokacja
arsenału do tych ćwiczeń.

Wykładowca paryskiego Instytutu Nauk Politycznych Cyrille Bret sugeruje, że sojusz rosyjsko-chiński "jest jedynie fasadowy". W artykule dla portalu The Conversation przyznał, że Moskwa i Pekin od pewnego czasu identycznie głosują w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Ta "konwergencja polityczna" jest - jak twierdzi Bret - wynikiem "opozycji wobec hegemonii amerykańskiej". "Obu mocarstwom chodzi o zapobieżenie jakiejkolwiek interwencji na Tajwanie, w Korei Północnej, na Kaukazie czy Ukrainie".

Specjalista przewiduje, że ten sojusz "może się rozpaść w drobne kawałki w Azji Środkowej, gdzie prezydent Chin (Xi Jinping) ma zamiar wytyczyć +nowy szlak jedwabny+ w środku rosyjskiej strefy wpływów".

(PAP)

Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook