Jedynie prawda jest ciekawa


Francuskie media o Trumpie: Wiele tweetów, mało rezultatów

19.07.2017

"Zaplątany w aferę rosyjską", "nie przeprowadził żadnej ważnej ustawy", "na Bliskim Wschodzie kontynuuje politykę Baracka Obamy" - oceniają francuskie media pierwsze półrocze prezydentury Donalda Trumpa. "Wiele tweetów, mało rezultatów" - pisze "Le Figaro".

Dotychczasowy bilans rządów Trumpa "bardzo odbiega od buńczucznych deklaracji z kampanii wyborczej. Jak dotąd nie przeprowadził żadnej ważnej ustawy. Miała być rewolucja, a jest raczej kręcenie się w kółko" - uważa komentator "Le Figaro" Arnaud de la Grange.

Podobnie jak inni francuscy komentatorzy, publicysta tej konserwatywnej gazety ocenia w środę fiasko "storpedowania Obamacare (reformy ubezpieczeń zdrowotnych), jednej z najbardziej emblematycznych obietnic wyborczych", jako "bolesną porażkę" prezydenta.

- Trump nie jest jednak bezczynny - pisze de la Grange z ironią i wymienia takie posunięcia prezydenta USA, jak "wycofanie się z umów handlowych, ocenianych jako zbyt zobowiązujące", czy odrzucenie "umowy paryskiej w sprawie klimatu".

Publicysta przyznaje, że choć "wśród całej ludności (USA) bije on wszelkie rekordy niepopularności, jego baza wyborcza go popiera".

Gazeta ekonomiczna "Les Echos" podkreśla natomiast w tytule, że gospodarz Białego Domu "jest równie niepopularny, co (...) Hillary Clinton", jego rywalka z Partii Demokratycznej w ubiegłorocznej walce o urząd prezydenta.

- Z tego wszystkiego wyłania się obraz prezydenta, który ugrzązł, zarówno u siebie, jak i poza domem - pisze komentator "Le Figaro", przechodząc do analizy polityki zagranicznej Trumpa. Podobnie jak inni francuscy obserwatorzy, uważa on, że "w dyplomacji też nie nastąpiła rewolucja. Syria, Rosja, Chiny (...) Pozostajemy raczej w kontynuacji tego, co działo się za Obamy".

Dziennik "Le Monde" skupia się na aspektach"afery rosyjskiej", w którą - jak pisze - "zaplątany jest" Trump. Według autora artykułu utrudnia to działalność jego rządowi i paraliżuje inicjatywy prezydenta.

Gdy chodzi o politykę wobec Iranu, media raz podkreślają, jak francuskie radio dla zagranicy RFI, "że Trump utrzymuje w mocy układ jądrowy", a innym razem, jak dziennik "Le Parisien", kładą nacisk na "nowe sankcje wobec Iranu".

Podczas debaty w radiu publicznym France Info jeden z jej uczestników zwrócił uwagę, że uciszenie antypatii do Trumpa, widoczne podczas jego paryskiej wizyty z okazji Dnia Bastylii i stulecia przystąpienia USA do I wojny światowej, niedługo trwało we francuskich mediach. Według cytowanego już Arnaud de la Grange, "zaczarowana chwila 14 lipca" nie trwała długo.

PAP


Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 3. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 4. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 5. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 6. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook