Jedynie prawda jest ciekawa


Francuskie media krytykują politykę Merkel

21.12.2016

Po poniedziałkowym zamachu w Berlinie część francuskich mediów krytycznie odnosi się w środę do polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Media wzywają też do ścisłej współpracy służb państw UE, "bo tylko tak można skutecznie walczyć z terroryzmem".

W związku z zamachem, w którym zginęło 12 osób, francuskie media przypominają wypowiedź Merkel: "Nie pozwólmy, by strach nas sparaliżował". Nad Sekwaną ocena jej polityki nie jest jednak jednoznaczna. 

Społeczeństwo niemieckie, bardzo wysoko ceniące swobody indywidualne, nie chce wszechobecności policji ani kontroli na każdym kroku - powiedziała w publicznym radiu France Info politolog Isabelle Maras. Dlatego - jej zdaniem - mimo pewnych poprawek, do których zmuszają okoliczności i rosnące wpływy populistów, "Angela Merkel może trzymać się drogi wytyczonej przez wartości demokratyczne". 

Ta droga, która podąża niemiecka kanclerz, to z kolei "ślepy zaułek" według polityków skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN), ale nie tylko. Ekspert od spraw bezpieczeństwa w prawicowej partii Republikanie Guillaume Larrive powiedział w radiu Europe1, że polityka migracyjna Merkel "to tragedia". A na Twitterze napisał: "+Willkommen+ pani Merkel było błędem historycznym, jej polityka migracyjna jest absurdem i wymyka się wszelkiej kontroli".

Przywódczyni FN Marine Le Pen wydała komunikat, w którym wyraziła "oburzenie wobec rządów, które wpuszczają wielką liczbę migrantów, do naszych pozbawionych granic krajów". Wezwała też do "natychmiastowego przywrócenia granic". "Musimy być razem czujni, a służby wywiadowcze, jedyna barykada (chroniąca przed terroryzmem) muszą otrzymać niezbędne środki" - pisze dziennik "Aujourd'hui en France". Wtóruje mu katolicka gazeta "La Croix", nawołując do "europejskiego zrywu i bardzo ścisłej współpracy służb". Ta współpraca - jak pisze z kolei w komentarzu redakcyjnym "Le Monde" - dotyczyć ma wszystkich instytucji i państw UE, gdyż jest to jedyny sposób na skuteczną walkę z terroryzmem, a "zamknięcie się w narodowych granicach to niebezpieczna ułuda".

Dziennik "Le Figaro" cytuje niemieckich specjalistów od spraw bezpieczeństwa, którzy krytykują opory różnych niemieckich służb wywiadowczych, by dzielić się między sobą informacjami. Joachim Bitterlich, były doradca kanclerza Helmuta Kohla do spraw europejskich, nawiązał do tej sprawy w telewizji BFMTV ubolewając, że "tak trudno o sprawną współpracę służb jednego kraju, a konieczne jest ścisłe współdziałanie wszystkich służb UE". 

fot.[PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER]

pc/PAP


PAP/EPA/MICHAEL KAPPELER

Warto poczytać

 1. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 2. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 3. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 4. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 5. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 6. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 7. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 8. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook