Jedynie prawda jest ciekawa


Francuski sąd nakazał usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. „Jest zbyt ostentacyjny”

26.10.2017
krzyz26102017
Francuski sąd nakazał usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. „Jest zbyt ostentacyjny”

W Ploërmel, niewielkiej francuskiej miejscowości położonej w Brertanii, Rada Stanu (najwyższy organ francuskiego sądownictwa administracyjnego) nakazała usunąć krzyż z pomnika św. Jana Pawła II. Ta decyzja to potwierdzenie wcześniejszego wyroku sądowego, który zapadł w Rennes w 2015 roku. Sąd powołał się na obowiązującą od 1905 roku ustawę o rozdziale Kościoła i państwa.

Autorem pomnika jest Zurab Cereteli, rosyjski rzeźbiarz gruzińskiego pochodzenia. Wzniesiony w 2006 roku monument przedstawia postać papieża pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się ogromny krzyż. W sumie pomnik ma ponad osiem metrów wysokości.

W 2015 roku sąd w Rennes ocenił, że samo wzniesienie pomnika nie było sprzeczne z prawem, ale wkomponowanie postaci papieża pod łuki i krzyż wzbudziło zastrzeżenia. Przez swój układ i wymiary pomnik ma charakter ostentacyjnyargumentował wówczas sąd.

O sprawie informują szeroko francuskie media, w których wypowiadają się przedstawiciele lokalnej społeczności. Większość z nich mocno zaangażowała się w obronę krzyża, ale ich protesty niewiele dały. Aktualna decyzja jest ostateczna, a na jej wykonanie władze miasta mają pół roku. Muszą też zapłacić 3000 euro drugiej stronie sporu. Było nią świeckie „stowarzyszenie wolnomyślicieli” z Morbihan, francuskiego  departamentu w Bretanii. To właśnie oni domagali się usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II.

 ac

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 7. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook