Jedynie prawda jest ciekawa


Francuska polityk ostro o zamachach: mamy meczety w których za zagraniczne pieniądze głosi się nienawiść do Francji

14.05.2018
Paryzzamach14052018
Francuska polityk ostro o zamachach: mamy meczety w których za zagraniczne pieniądze głosi się nienawiść do Francji

Po sobotnim zamachu w centrum Paryża eksperci i władze we Francji powtarzają, że "ryzyka nie da się zredukować do zera", a politycy prawicy oskarżają rząd o "pustosłowie" i wzywają do "zdecydowanych działań" przeciw terroryzmowi.

Po sobotnim zamachu, w którym młody obywatel Francji pochodzenia czeczeńskiego zabił nożem mężczyznę i ranił cztery osoby, w kraju trwa coraz gorętsza i gwałtowniejsza debata na temat sposobów przeciwdziałania terroryzmowi islamskiemu. Nożownik, którego organizacja Państwo Islamskie (IS) uznała za swego "żołnierza", figurował w policyjnej kartotece podejrzanych o radykalizację i był przesłuchiwany w 2016 r.

- Do czego służą policyjne kartoteki, jeśli nie wykorzystuje się ich do uniemożliwienia tym "bombom zegarowym" popełniania zbrodni na terytorium Francji? - pytała przywódczyni skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen, która szefowi MSW Gerardowi Colombowi zarzuca, że "po każdym zamachu, zamiast działać, mamrocze zawstydzająco puste komentarze".

Również przewodniczący centroprawicowej partii Republikanie (LR) Laurent Wauquiez potępił "islamskie barbarzyństwo", jednocześnie pouczając rząd, że "w wojnie z terroryzmem słowa są niewystarczające, potrzeba działań".

Nicolas Dupont-Aignan, przywódca niewielkiej prawicowej partii Powstań Francjo (DLF), który wszedł w sojusz z FN, gdy odpadł w pierwszej turze zeszłorocznych wyborów prezydenckich, wezwał do przywrócenia stanu wyjątkowego, deportacji cudzoziemców figurujących w policyjnych kartotekach jako potencjalni dżihadyści, systematycznych kontroli granicznych i zamykania meczetów, w których "głosi się nienawiść".

Były deputowany LR Georges Fenech, który przewodniczył parlamentarnej komisji śledczej w sprawie paryskich zamachów z listopada 2015 r., w licznych wywiadach udzielonych od soboty wieczór wzywa do systematycznego korzystania z możliwości, jakie daje uchwalona w ub.r. ustawa w sprawie bezpieczeństwa wewnętrznego i walki z terroryzmem.

- Sprawca sobotniego zamachu figurował w kartotece "podejrzanych o radykalizację terrorystyczną" i mimo to mógł przejść do czynów. To nie do przyjęcia dla opinii publicznej - zaznaczył Fenech, tłumacząc, że "choć prawo nie pozwala na zatrzymywanie tych osobników", to "można wiele zrobić, by stracili poczucie całkowitej bezkarności (...) bez uszczerbku dla swobód jednostki, tak jak w Izraelu" - dodał były parlamentarzysta, proponując "uczulenie społeczeństwa na słabe sygnały radykalizacji".

Thibault de Montbrial, adwokat i szef think tanku Ośrodek Myśli nad Bezpieczeństwem Wewnętrznym, w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" rozwija tę myśl, wskazując na niemożność prowadzenia przez policję stałej inwigilacji wszystkich 20 tys. osób podejrzanych o zamiary terrorystyczne. Proponuje więc, by zgłaszanie sygnałów wskazujących na radykalizację powierzyć też innym instytucjom. - Kluby sportowe i służby socjalne dysponują mnóstwem użytecznych informacji - twierdzi de Montbrial.

Jego zdaniem władze powinny wykazywać najwyższą czujność przy przyznawaniu azylu i bez wahania go odbierać, gdy zajdzie taka potrzeba. Wskazuje również, że "istnieją możliwości odbierania obywatelstwa".

Zarówno Fenech, jak i de Montbrial przyznają jednak, że "zagrożenie na poziomie zero jest nie do osiągnięcia". Adwokat wyraża nawet przekonanie, że "najgorsze jest przed nami", gdyż z więzienia dopiero zaczynają wychodzić bojownicy skazani za udział w zagranicznych konfliktach zbrojnych, a - jak zaznacza - "są ich setki i większość gotowa jest walczyć z naszym krajem". - Dodać do nich trzeba tysiące francuskojęzycznych dżihadystów, których nie zabito i nie aresztowano w Syrii i Iraku - podkreśla.

- "Terroryzm niskokosztowy" jest charakterystyczny dla przejściowego okresu fałszywego spokoju, poprzedzającego powrót wielkich akcji (terrorystycznych) - ostrzega de Montbrial.

Wiceprzewodnicząca LR Virginie Calmels uznała w poniedziałek w wywiadzie radiowym: "doskonale pracują nasze służby wywiadowcze i świetnie radzi sobie policja, ale prawo nie jest dostosowane do sytuacji". Polityk proponuje, by "wprowadzając zmiany w konstytucji", umożliwić zatrzymywanie figurujących w kartotekach podejrzanych.

- Wystarczy już liczenia zabitych, nie wolno dopuścić, byśmy przyzwyczaili się do niedopuszczalnego - podkreśliła Calmels, oceniając, że obecnie "zła nie nazywa się po imieniu". - Mamy meczety, w których za zagraniczne pieniądze głosi się nienawiść do Francji. To nie może trwać - mówiła.

PAP
Fot: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Warto poczytać

 1. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 2. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 8. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook