Jedynie prawda jest ciekawa


Francja: rozmawiają o rodzinie

02.10.2011

Kongres dotyczący tematu „Rodzina i społeczeństwo, którędy w przyszłość?” został zorganizowany w stolicy Francji przez tamtejszy episkopat w ramach obchodzonego właśnie roku rodziny. Jego organizatorzy postawili sobie za cel wypracowanie nowego kształtu polityki prorodzinnej i chcą wymóc na politykach konkretne rozwiązania w tej materii.

Tak jak w całej Europie, tak i we Francji, ogromnym problemem uderzającym w rodzinę i jej stabilność jest liczba rozwodów. Wskaźnik rozwodów we francuskim społeczeństwie szybko rósł od lat 70. – w 1970 r. wynosił 11 proc., obecnie jest to ponad 40 proc. Wskaźnik ten mówi, ile par, które wzięły ślub, rozwiedzie się, nim osiągnie 40 lat wspólnego życia. Sądowe procesy rozwodowe stanowią we Francji ponad 13 proc. wszystkich spraw cywilnych.

Jednakże polityce prorodzinnej sprzyjają obecnie nastroje we francuskim społeczeństwie. Ostatnie badania pokazują, że większość Francuzów pragnie stabilnej rodziny, a owo pragnienie jest najsilniejsze wśród ludzi młodych. Badania wykazały, że ponad połowa respondentów i niemal 80 procent badanych katolików stwierdziło, że to właśnie polityka prorodzinna będzie dla nich jednym z głównych kryteriów rozeznania w wyborach parlamentarnych i prezydenckich.

RoJ

Fot. sxc.hu

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook