Jedynie prawda jest ciekawa


Francja: Minister skazany za przestępstwa

08.12.2016

Były minister ds. budżetu w rządzie prezydenta Francji Francois Hollande'a, Jerome Cahuzac został w czwartek skazany na trzy lata więzienia za unikanie płacenia podatków i pranie pieniędzy.

Były minister ds. budżetu w rządzie prezydenta Francji Francois Hollande'a, Jerome Cahuzac, którego zadaniem była walka z przestępstwami podatkowymi, został w czwartek skazany na trzy lata więzienia za unikanie płacenia podatków i pranie pieniędzy.

Paryski sąd karny pierwszej instancji skazał także byłego ministra na pięć lat pozbawienia praw publicznych. 64-letni Cahuzac może się odwołać od wyroku i na razie pozostaje na wolności.

Skandal wokół ukrywania przez Cahuzaca pieniędzy na zagranicznych kontach odbił się dużym echem we Francji i położył cieniem na prezydenturze Hollande'a. Obejmując władzę w 2012 roku obiecał ono rządy wolne od finansowych nieprawidłowości, z jakimi borykali się poprzednicy. Kampanię wyborczą Hollande wygrał m.in. hasłami zaprowadzenia we Francji "przykładnej Republiki".

Zanim wszedł do rządu, Cahuzac był wziętym chirurgiem plastycznym specjalizującym się w przeszczepach włosów. Po 10 miesiącach sprawowania urzędu, w 2013 roku, odszedł w niesławie, przyznając się do posiadania tajnych kont w Szwajcarii, Singapurze i na brytyjskiej wyspie Man. Wcześniej wielokrotnie zaprzeczał, w tym podczas debaty parlamentarnej, by ukrywał za granicą majątek. Jak potem tłumaczył, dał się złapać "w spiralę kłamstwa".

W procesie wykazano, że Cahuzac nie tylko posiadał ukryte konta, ale także przeprowadzał różnego rodzaju transakcje za pośrednictwem istniejących tylko na papierze firm w Panamie i na Seszelach.

Po przyznaniu się do kłamstwa, Cahuzac został wyrzucony z Partii Socjalistycznej, do której należał od lat 70. Hollande powiedział, że jego minister popełnił "niewybaczalny błąd moralny".

W tym samym procesie na dwa lata więzienia za oszustwa podatkowe została skazana była żona Cahuzaca, Patricia Menard, specjalistka w zakresie dermatologii, z którą wspólnie prowadził dochodową klinikę. Ich wspólny ukryty majątek został w 2013 roku oszacowany na 3,5 mln euro, choć prokuratura sądzi, że w rzeczywistości było to więcej pieniędzy, na co wskazywał wystawny tryb życia pary.

Bank Reyl z Genewy będzie musiał zapłacić 1,875 mln euro kary za swój udział w ukrywaniu majątku Cahuzaca. Sąd nie uwzględnił jednak wniosku prokuratury, by zakazać tej instytucji działalności we Francji. Bankier Francois Reyl dostał karę roku pozbawienia wolności w zawieszeniu i 375 tys. euro grzywny.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 2. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 3. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 4. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 5. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 6. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 7. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 8. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook