Jedynie prawda jest ciekawa


Franciszek przeciw niewolniczej pracy dzieci

18.01.2015

Ojciec Święty spotkał się z młodzieżą podczas pielgrzymki na Filipinach.


Papież Franciszek przebywający z wizytą na Filipinach spotkał się w niedzielę na terenie kampusu uniwersytetu Świętego Tomasza w Manili z dziesiątkami tysięcy młodych ludzi. Apelował do nich, by nauczyli się płakać w obliczu tragedii i wykorzystywania dzieci.

Pierwszym punktem przedostatniego dnia wizyty było krótkie spotkanie papieża z przywódcami największych wspólnot religijnych na terenie tej największej uczelni w całej Azji.

Następnie Franciszek pojechał na teren uniwersyteckiego kampusu, gdzie wygłosił przemówienie do młodych Filipińczyków i odpowiadał na ich pytania.

Ale i sam papież pytał ich: "Czy nauczyłem się płakać, kiedy widzę dziecko, które jest głodne, pod wpływem narkotyków, bezdomne, wykorzystywane, traktowane jak niewolnik?". "Ten, kto nie umie płakać, nie jest dobrym chrześcijaninem" - podkreślił Franciszek. Następnie zwrócił się do młodzieży: "Kiedy stawiamy pytanie, dlaczego dzieci cierpią, czemu dochodzi do tragedii w życiu, niech naszą odpowiedzią będzie cisza albo słowo, które rodzi się z łez". "Bądźcie na tyle odważni, by nie bać się płakać" - apelował.

Pytany przez jednego ze studentów o wpływ internetu na życie, papież odparł: "Świat informacji nie  jest zły, ale niekiedy jest to świat, który nam nie pomaga". "Narażamy się na niebezpieczeństwo życia polegającego na kumulowaniu informacji. Mamy wiele informacji, ale nie wiemy, co z nimi zrobić" - mówił Franciszek. Ostrzegł również, że "istnieje ryzyko, iż nasza młodzież będzie jak muzea, które mają wszystko, ale nie wiedzą, co z tym zrobić; nie potrzebujemy młodych ludzi-muzeów, ale mądrej młodzieży".

Franciszek zauważył, że "jeśli ktoś tylko zbiera informacje, zamyka się na niespodziankę". Jego zdaniem nie jest potrzebna "psychologia komputera, który rzekomo wszystko wie". "W komputerze znajdują się wszystkie odpowiedzi i nie ma żadnej niespodzianki" - ocenił.

W trakcie spotkania z młodzieżą papież wyraził ubolewanie, że wśród występujących przed nim młodych ludzi jest niewiele dziewcząt. Jednocześnie wskazał, że kobiety mają wiele do powiedzenia w społeczeństwie.

Spotkanie zaczął zaś od podzielenia się z młodzieżą swym smutkiem po śmierci 27-letniej kobiety, która jako ochotniczka przygotowywała jego sobotnią wizytę w mieście Tacloban.   "Miała 27 lat, była młoda jak wy. Była jedyną córką" - mówił papież. Dodał, że matka kobiety pracuje w Hongkongu i dowiedziawszy się o śmierci córki wraca do kraju. Franciszek poprosił zebranych, by razem z nim pomodlili się za zmarłą. Według policji Kristel Padasas uczestniczyła w odprawionej przez papieża mszy, a później zginęła, kiedy przewróciła się na nią, po nagłym podmuchu wiatru, konstrukcja podtrzymująca jeden z olbrzymich głośników.

Papież odprawił mszę w Tacloban podczas porywistego wiatru i padającego deszczu; zmuszony był skrócić wizytę w tym mieście ze względu na nadciągającą tropikalną burzę.    

W przemówieniu do młodzieży papież wskazał na najważniejsze stojące przed nią wyzwania, a jako pierwsze z nich wymienił wymóg uczciwości i prawości moralnej. Wspomniał też o potrzebie ochrony środowiska.

mly/PAP

fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 7. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook